تاریخچه بلاگ نویسی در ایران + معرفی بهترین سایت های انتشار بلاگ

همه چیز درباره وبلاگ نویسی

معرفی ۵ سایت معتبر فارسی برای انتشار بلاگ

وبلاگ‌ها درواقع بستری را فراهم می‌کنند تا شما بتوانید در فضای اینترنت به نوشتن مشغول شوید و محتوای متنی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. وبلاگ‌های اولیه بیشتر به ثبت خاطرات و روزانه‌نویسی محدود می‌شدند اما در طول زمان، به فضایی تبدیل شدند تا بلاگرها در کنار نگارش روزمرگی‌ها، امکان به اشتراک گذاشتن محتوای متنی خود را به‌صورت موضوعی و هدفمند نیز داشته باشند.

این روزها هم که نویسندگی حتی در حوزه‌ی تبلیغات و به‌خصوص بازاریابی محتوایی جایگاه ویژه‌ای پیداکرده است، بلاگ‌نویسی به یک تخصص تبدیل‌شده است. فرقی نمی‌کند در چه حوزه‌ای به نوشتن مشغول هستید، انتشار بلاگ در بستری مناسب به شما به‌عنوان یک نویسنده، اعتبار خواهد بخشید.

در این مقاله در ابتدا به تاریخچه‌ی کوتاهی از وبلاگ‌نویسی در ایران و جهان می‌پردازیم، سپس به معرفی و بررسی ۵ سایت معتبر فارسی‌زبان برای انتشار بلاگ خواهیم پرداخت.

پیدایش وبلاگ و وبلاگ نویسی

 سال ۱۹۹۴ بود که دانشجویی به نام جاستین هال، سایتی به نام links.net را ساخت تا نوشته‌هایش را در آن منتشر کند. وب‌گاه جاستین هال هیچ شبیه به وبلاگ‌های امروزی نبود و آن روزها حتی واژه‌ی وبلاگ هم هنوز متولد نشده بود. جاستین در سایت خود بیشتر به انتشار پست‌هایی کوتاه می‌پرداخت. او در هر پست، لینکی را به اشتراک می‌گذاشت و عقاید خود را در مورد مطالب موجود در آن می‌نوشت.جاستین هال بی‌آنکه بداند به آفرینش مفهومی جدید در دنیای اینترنت دست‌ زده بود.

 دیری نپایید که سروکله‌ی پیج‌های دیگری مانند آنچه جاستین ساخته بود، در فضای مجازی پیدا شد. پیج‌هایی که به نام‌هایی مثل «صفحات شخصی» و «خاطرات آنلاین» معروف شده بودند. این‌طور به نظر می‌آمد که کاربران اینترنت در اواخر دهه‌ی ۹۰ میلادی، علاقه‌ی عجیبی به نوشتن و انتشار افکار و روزمرگی‌های خود و به اشتراک گذاشتن آن‌ها با دیگر کاربران داشتند.

سال ۱۹۹۷ بود که بالاخره واژه‌ی وبلاگ پا به دنیای کلمات اینترنتی گذاشت تا مفهوم تازه‌ی نوشتن در دنیای وب رسمیت پیدا کند. یک سال بعد یعنی در ۱۹۹۸، سایتی به نام Open Diary بستری نو را برای وبلاگ‌نویسی فراهم آورد و از گزینه‌ی جدیدی رونمایی کرد. عضویت در Open Diary به این معنا بود که شما علاوه بر داشتن بلاگ خود، امکان نظر دادن بر روی بلاگ‌های دیگر اعضا را نیز داشتید.

درواقع Open Diary جزو اولین وب‌گاه‌هایی بود که امکان وبلاگ‌نویسی را به کاربرانی که دانش برنامه‌نویسی برای ساخت وب‌سایت خود نداشتند، می‌داد. این به معنای انقلاب تازه‌ای در دنیای نویسندگی آنلاین بود. یک سال بعد یعنی در ۱۹۹۹، هم‌زمان با ساده‌تر شدن برنامه‌نویسی‌ها و دسترسی آسان‌تر کاربران به وبلاگ‌ها، واژه‌ی blog که تلفظ ساده‌تری داشت جایگزین Weblog شد.

از سال ۲۰۰۰ به بعد، وبلاگ‌ها کم‌کم به یکی از اعضای ثابت دنیای آنلاین تبدیل شدند و تا به امروز، ارائه‌دهندگان سرویس‌های مربوط به وبلاگ سازی، همواره به ساده و لذت‌بخش‌تر کردن تجربه‌ی کاربری پرداخته‌اند. در ۲۰ سال اخیر، تغییر و تحولات زیادی در فضای دیجیتال رخ‌داده؛ شبکه‌های اجتماعی متنوعی روی کار آمده‌اند و رقبایی مثل Vlog ها و پادکست‌ها در روزهای اوج خود به سر می‌برند.

با این‌وجود به نظر می‌رسد، وبلاگ‌نویسی همواره جایگاه خود را در دنیای اینترنت حفظ کرده و این روزها نیز علاقه‌مندان خاص خود را دارد. از سوی دیگر، در سال‌های اخیر بلاگ‌نویسیِ حرفه‌­ای یا همان نویسندگیِ تخصصیِ محتوای متنی، به‌عنوان شغلی درآمدزا در فضای بازاریابی محتوایی، جان دوباره‌ای به وبلاگ و وبلاگ‌نویسی تزریق کرده است.

بلاگ نویسی در ایران

وبلاگ نویسی در ایران

در ایران هم وبلاگ نویسی با نوشته‌های یک دانشجو شروع شد. شهریور سال ۱۳۸۰ (سال ۲۰۰۱ میلادی)، سلمان جریری که در آن زمان دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه شریف بود، اولین صفحه‌ی وبلاگ ایرانی را در فضای اینترنت قرار داد. جریری در اولین بلاگ‌پست خود سعی کرده بود تا توضیح کوتاهی در مورد ماهیت وبلاگ -که آن را وب‌نوشت ترجمه کرده بود- به دیگر کاربران ایرانی ارائه دهد و آن‌ها را با این دنیای نسبتاً جدید آشنا کند.

پاییز همان سال، حسین درخشان با انتشار مقاله‌ای با عنوان «چطور یک وبلاگ فارسی بسازیم» به‌طور کامل به توضیح چگونگی ساخت وبلاگ ‌پرداخت و باعث شد تا تعداد بیشتری از کاربران ایرانی با دنیای بلاگ و بلاگ‌نویسی آشنا شوند. درواقع می‌توان گفت سال ۱۳۸۰، نقطه‌ی شروع پیدایش وبلاگ‌نویسان فارسی‌زبان در داخل ایران بود و به‌تدریج در سال‌های بعدازآن، تعداد کاربران علاقه‌مند به وبلاگ‌نویسی بیشتر و بیشتر ‌شد.

در سال ۱۳۸۱، پرشین بلاگ اولین وبلاگ تماماً فارسی را در اختیار کاربران ایرانی قرار داد. استقبال کاربران از اولین نسخه‌ی فارسی، رضایت‌بخش بود و افراد زیادی با قصه‌ها و دیدگاه‌های متفاوت شروع به وبلاگ نویسی کردند. پرشین بلاگ در طول سال‌ها فعالیت خود با مشکلات زیادی روبه‌رو شد اما به هر شکل تا همین امروز هم به حیات خود ادامه داده است.

در طیِ سال‌های بعد، علاوه بر پرشین بلاگ، وبلاگ‌های فارسی دیگری نیز به دنیای اینترنت معرفی شدند. وبلاگ‌نویسی کم‌کم جایگاه خود را در ایران پیدا کرد و به‌جز واژه‌ی وب‌نوشت که اولین بار سلمان جریری از آن استفاده کرده بود معادل‌های دیگری مثل تارنگار و تارنوشت نیز به فرهنگ لغات کلمات اینترنتی اضافه شد.

 وبلاگ‌نویسی در ایران به‌تدریج به ابزاری برای ابراز عقاید و دیدگاه‌ها در زمینه‌های مختلفِ علمی، ادبی، هنری، اجتماعی، سیاسی و … تبدیل شد و بعد از دست‌وپنجه نرم کردن با چالش‌هایی که در طول مسیر با آن‌ها روبه‌رو شد، سرانجام توانست با گردآوری قوانینی نوشته و نانوشته، خود را از نو تعریف کند.

 در سال‌های اخیر، بلاگ‌نویسی در ایران علاوه بر سازوکار اولیه خود که نوشتن روزمرگی‌ها، علایق و دیدگاه‌ها و به اشتراک گذاشتن آن‌ها با دیگران بود، به فضایی تمرینی و حتی تخصصی برای عده‌ای از نویسندگان نیز تبدیل‌شده است. ‌تولیدکنندگان محتوای متنی که معمولاً در حوزه‌ی بازاریابی محتوایی برای کسب‌وکار خود و یا دیگر برندها به فعالیت مشغول‌اند، اغلب با انتشار وبلاگ‌هایی هدفمندتر به دنبال نمایش ویترینی از توانمندی‌های خود در حوزه‌ی نوشتن و بلاگ‌نویسی هستند.

 بهترین سایت‌های فارسی برای انتشار بلاگ کدام‌اند؟

  • انتشار بلاگ در ویرگول

ویرگول را می‌توان نسل جدیدی از سرویس‎های ارائه‌دهنده‌ی خدمات وبلاگ‌نویسی دانست. ویرگول که به‌عنوان یک استارت‌آپ نوپا سومین سال حیات خود را می‌گذراند، در شعاری کوتاه، خود را «جایی برای خواندن و نوشتن» معرفی می‌کند. برای اینکه بیشتر با فلسفه‌ی وجودی ویرگول آشنا شویم بهتر است ابتدا به همزاد انگلیسی‌زبانش،Medium سری بزنیم.

 ویرگول درواقع نسخه‌ی فارسی شده‌ی سایت مدیوم است که در سال ۲۰۱۲ با شعار “Where good ideas find you” معرفی شد. ایوان ویلیامز که از بنیان گذران سرویس‌ Blogger و هم‌چنین توییتر است، با ایده‌ی به وجود آوردن فضایی ترکیبی از شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌های ‌قدیمی، مدیوم را ساخت. ‌

درواقع مدیوم، کاربران را از هر قشری و با هر قصه‌ای به پیوستن به این سامانه دعوت می‌کرد تا بتوانند بیشتر از ۱۴۰ کاراکتر مجازِ توییتر در آن روزها (۲۸۰ کاراکتر امروزی) بنویسند و هم‌چنین راحت‌تر و هدفمندتر مخاطبین و علاقه‌مندی‌های خود را بیابند. از طرف دیگر با نوشتن در مدیوم درآمد کسب کنند.

ویرگول هم همین رویه را در پیش ‌گرفته است. ‌این سرویس جدید فارسی در حالی در سال ۱۳۹۶سروکله‌اش در ایران پیدا شد که به نظر می‌رسید حتی جدیدترین سرویس‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات وبلاگ نویسی هم از موج جدید تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی عقب ‌افتاده بودند. سادگی و سرعت ویرگول، ‌دسترسی سریع و امکانات جدیدی که در اختیار مخاطبین قرار می‌داد باعث شد تا این بستر جدید جای خود را به‌خوبی در میان مخاطبین باز کند.

ویرگول درواقع یک وبلاگ در دل شبکه اجتماعی است. در ویرگول مثل هر شبکه اجتماعی دیگری بعد از ثبت‌نام، در صورت تمایل برای تولید کردن محتوا، کاربر با یک ویرایشگر ساده و کاربردی روبه‌رو می‌شود. در سیستم قدیمی وبلاگ نویسی، بلاگرها معمولاً بازدیدکنندگان محدودی داشتند، اما در ویرگول این امکان فراهم‌شده تا محتوای منتشرشده توسط تعداد زیادی از کاربران عضوِ ویرگول خوانده شوند.

نقطه ی قوت دیگر ویرگول، ارائه ی خدمات از طریق اپلیکشین موبایل است. درست است که در نسخه‌ی گوشی همراه ویرگول، شما فقط می‌توانید به مطالعه‌ی مطالب موردعلاقه‌تان بپردازید و برای پست کردن بلاگ پست خود حتماً باید از طریق سایت ویرگول اقدام کنید، اما حقیقتاً این نکته از دوست‌داشتنی بودن ویرگول کم نمی‌کند. از سوی دیگر در طی این سه سال ویرگول بارها نشان داده است که در مسیر بهبود و بالا بردن کیفیت خدماتش تلاش کرده و به نظرات کاربران احترام گذاشته است.

درهرحال با توجه به عمر کم ویرگول و در مقایسه با دیگر سرویس‌های وبلاگ نویسی در ایران، فعلاً می‌توان بر روی نقاط قوت آن تمرکز و تا حدی از نکات منفی چشم‌پوشی کرد. تا به امروز استقبال جالب‌توجه کاربران با سوابق تخصصی و فرهنگی و هم‌چنین گرایش‌ها و دیدگاه‌های متفاوت، نشان از موفقیت این سامانه در فضای مجازی دارد. باید دید در سال‌های پیش رو ویرگول چگونه جایگاه فعلی خود را ارتقا می‌بخشد.

  • انتشار بلاگ در بلاگفا

در میان سرویس‌های قدیمی وبلاگ دهی در ایران، بلاگفا هنوز هم از احترام خاصی در میان مخاطبین برخوردار است. بلاگفا از سال ۱۳۸۳ تاکنون تقریباً به‌صورت پیوسته مشغول به فعالیت است. طبق تحلیل الکسا در دسامبر ۲۰۲۰ در رتبه‌ی ۳۶ در بین سایت‌های برتر ایرانی قرار دارد، این در حالی است که در زمستان سال گذشته بلاگفا در بین ۱۲ سایت برتر ایرانی اعلام شده بود.

بلاگفا در سال ۱۳۸۹ برای مدتی فیلتر شد اما بعد از رفع فیلتر، بزرگ‌ترین مشکلی که با آن روبه‌رو شد اشکال فنی درروند سرویس‌دهی سرورها در سال ۱۳۹۴ بود . سایت تقریباً دو ماه از دسترس خارج‌شده بود و بعد از بازگشت دوباره‌ی سرویس خدمات‌دهی بلاگفا تعدادی از مطالب کاربران ازدست‌رفته بود.

 پیام بلاگفا – به‌سادگی و رایگان وبلاگ بسازید-کمی خشک و روبات گونه به نظر می‌رسد. عدم نمایش عکس‌ها در صفحه اول که وبلاگ‌های بروز شده را معرفی می‌کند، شاید کمی برای مخاطب امروزی خسته‌کننده به نظر بیاید. اما از طرف دیگر منوی بلاگفا در قسمت راهنمای کاربر برای ساخت و مدیریت وبلاگ هم همان‌قدر ساده است و نکته‌ی آن‌چنان گیج‌کننده‌ای در آن وجود ندارد. بلاگفا نسخه‌ی نرم‌افزار تلفن همراه ندارد اما خوشبختانه ریسپانسیو است و با گوشی همراه و تبلت همخوانی دارد.

  • انتشار بلاگ در بلاگ دات آی آر – ir

بلاگ دات آی آر یکی از سرویس‌هایی است که توسط گروه فناوری بیان ارائه می‌شود. این سرویس در سال ۱۳۸۸ ابتدا به‌صورت دعوت‌نامه‌ای و در وضعیت آزمایشی با جذب تعدادی کاربر شروع به فعالیت کرد و بعد از گذشت مدتی  به ارائه‌ی خدمات به‌صورت عمومی پرداخت. از خدمات مهم آن می‌توان به فضای برگزاری فایل با امکان مدیریت آن، و همچنین وبلاگ نویسی با پیامک اشاره کرد.  البته عدم نمایش آگهی‌های تبلیغاتی در وبلاگ‌های این سرویس‌دهنده نیز در جذب کاربران به آن بی‌تأثیر نبوده است.

گروه بیان در به‌روزرسانی خدمات خود نسبت به سایر سرویس‌های وبلاگ نسل قدیم کمی فعال‌تر بوده و تغییراتی هرچند جزئی در برخی خدماتش ایجاد کرده است که البته به نظر کافی نمی‌آید. بزرگ‌ترین نقطه‌ضعفی که در بلاگ می‌توان مشاهده کرد این است که باوجود رسپانسیو بودن پنل کاربری، صفحات اصلی بلاگ ریسپانسیو نیستند و پنل و رابط کاربری، هماهنگی کاملی با مرورگرهای دستگاه‌های هوشمند (موبایل و تبلت) ندارند.

  • انتشار بلاگ در بلاگ اسکای

سال ۱۳۸۲، بلاگ اسکای به‌عنوان دومین سرویس وبلاگ دهی فارسی در ایران شروع به کار کرد و تاکنون تقریباً به‌صورت پیوسته در دسترس بوده است. در سال‌های اخیر بلاگ اسکای به‌روزرسانی‌هایی هم داشته؛ تغییراتی در طراحی ظاهری و رابط کاربری این سرویس‌دهنده ایجادشده و ریسپانسیو شدن صفحات اصلی، پنل و رابط کاربری به مهم‌ترین نقطه قوت بلاگ اسکای تبدیل‌شده است. درنتیجه با بلاگ اسکای به‌راحتی می‌توان با مرورگر دستگاه‌های هوشمند وبلاگ نویسی کرد.

بااین‌حال، عدم ارائه فضای آپلود فایل در این سرویس‌دهنده، و ارجاع کاربران به پیکوفایل یکی از نقاط ضعف مهم این سایت به شمار می‌آید. بلاگ اسکای به نمایش آگهی‌های تبلیغاتی می‌پردازد اما آن‌قدرها زیاد نیستند که شما را کلافه کنند.

 

  • انتشار بلاگ درپرشین بلاگ

پرشین بلاگ، نخستین سرویس‌دهنده وبلاگ ایران است که از سال ۱۳۸۱ با دامنه دات کام شروع به کارکرده بود. از سال ۱۳۸۶ با از دسترس خارج شدن دامنه اصلی، این سرویس با دامنه دات آی آر به کار خود ادامه داد. پرشین بلاگ به خاطر سابقه طولانی‌اش علاقه‌مندان خاص خود را دارد.

از نقاط قوت پرشین بلاگ می‌توان به خدمات “لایک مطالب” و “لینک کردن کلمات یادداشت به تگ‌های وبلاگ” و “نسخه موبایل وبلاگ” اشاره کرد. همچنین پنل کاربری این سرویس، منظم و ساده و بدون پیچیدگی است. پرشین بلاگ به جز مشکلی که در سال ۸۶ برای دامنه‌اش پیش آمد، تاکنون از پایداری خوبی در ارائه خدمات برخوردار بوده است.

ریسپانسیو نبودن صفحه‌های اصلی، پنل و رابط کاربری پرشین بلاگ و عدم امکان کار با مرورگرهای دستگاه‌های هوشمند (موبایل و تبلت) در این سرویس‌دهنده را می‌توان بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف آن در نظر گرفت.

 حرف آخر

به نظر می‌آید باوجود ظهور شبکه‌های اجتماعی گوناگون و بی‌حوصلگی مخاطب برای خواندن محتوای متنی طولانی، وبلاگ‌ها هنوز هم آن‌قدر طرفدار دارند که به حیات خود ادامه دهند. از سوی دیگر سیستم‌های وبلاگ دهی نسل جدید مانند ویرگول ایرانی که تنها نسخه‌ی فارسی مدیوم آمریکایی ست در صدر جدول سایت‌های محبوب برای انتشار و مطالعه‌ی متون طولانی فارسی‌زبان قرارگرفته  و این می‌تواند خبر از تغییرات بیشتری در حوزه‌ی وبلاگ نویسی به زبان فارسی در سال‌های پیش رو داشته باشد.

 

برای استمرار این محتوا ازش حمایت می‌کنم

 

نویسنده: مریم هاشمی

منابع:

https://themeisle.com/blog/history-of-blogging/

https://blog.hubspot.com/marketing/history-of-blogging

https://www.aparat.com/v/s0eMn

http://www.globalpersian.com/salman/weblog.html

https://medium.com/feedium/how-to-medium-a-complete-beginners-guide-to-the-writing-platform-3ce8af8e95cc

https://shanbemag.com/%D9%88%DB%8C%D8%B1%DA%AF%D9%88%D9%84%D8%9B-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%AF-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D9%88%D9%85-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D8%AF/

http://mindmade.ir/%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87%DB%8C_%DA%A9%D9%88%D8%AA%D8%A7%D9%87_%D8%A8%D9%87_8_%D8%B3%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%B3_%D9%88%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%AF%D8%AF%D9%87%DB%8C_%D8%A8%D8%B1%D8%AA%D8%B1_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C

 

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

یک پاسخ

  1. ممنون از مقاله خوبتون واقعا. به این لیست باید سایت یونویس رو هم اضافه کنید که مقاله رایگان منتشر میکنه.
    unevis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با تکمیل فرم زیر محتوای سایت رو دنبال کنید!