درآمد دلاری دیگران را در یوتیوب محاسبه کن! سایت محاسبه درآمد یوتیوب دیگران

درآمد از یوتیوب

چطور درآمد دلاری یوتیوب دیگران را محاسبه کنیم؟

 

هنوز بخش بزرگی از جامعه، به این که می‌توان از طریق اینترنت به درآمد رسید مشکوک هستند. اما در واقعیت، داستان‌های فراوانی وجود دارد از افرادی که ثروت خود را از طریق فعالیت‌های آنلاین به دست آورده‌اند. یوتیوب تنها یکی از راه‌های بسیاری است که می‌توانید به کمک آن به یک فرد تاثیرگذار در اینترنت تبدیل شوید و به درآمد برسید.

در کشور ما، با توجه به شرایط اقتصاد داخلی، ارزش پول ملی و نرخ ارز، کسب درآمد دلاری برای اکثر افراد ایده‌آل به نظر می‌رسد و یکی از روش‌های کسب درآمد دلاری که توجه زیادی جلب کرده، درآمد از یوتیوب است. به روش‌های مختلفی می‌توان از یوتیوب درآمد کسب کرد اما این کار آن قدر که به نظر می‌رسد ساده نیست. برای رسیدن به درآمد دلاری از طریق یوتیوب حداقل‌هایی وجود دارد که باید به آن‌ها دست پیدا کنید.

برای آن که بدانیم تولیدکنندگان محتوا در یوتیوب یا به عبارتی یوتیوبرها چقدر از طریق یوتیوب درآمد دارند، ابتدا باید با انواع روش‌های کسب درآمد دلاری از طریق یوتیوب آشنا شویم.

 

روش های کسب درآمد دلاری از یوتیوب

تولیدکنندگان محتوا در یوتیوب به روش‌های مختلفی می‌توانند از طریق فعالیت در این پلتفرم به کسب درآمد برسند. اولین و رایج‌ترین روش تبلیغاتی است که وبسایت یوتیوب روی ویدیوها نمایش می‌دهد. تبلیغات یوتیوب به دو حالت نمایش داده می‌شود: ویدیوهای تبلیغاتی که ممکن است در ابتدا، انتها یا بین ویدیو نمایش داده شود و نوار تبلیغاتی که پایین ویدیوها دیده می‌شود.

تولید محتوای تبلیغاتی، همکاری با برندها و کسب‌وکارهای مختلف، جذب اسپانسر، داشتن کانال‌های اختصاصی (Private) با دریافت حق عضویت و کمک‌های نقدی هواداران از دیگر روش‌های کسب درآمد از طریق یوتیوب هستند. نکته‌ای که وجود دارد این است که درآمدهایی که از این روش‌ها به دست می‌آیند را هیچکس به جز صاحب کانال نمی‌داند و نمی‌توان آن‌ها را محاسبه کرد، اما درآمد از طریق تبلیغات یوتیوب را می‌توانید به طور حدودی محاسبه کنید.

daramad az youtube

محاسبه درآمد دلاری دیگران از یوتیوب

برای کسب درآمد از طریق تبلیغات یوتیوب، قوانین و حداقل‌هایی وجود دارد که باید به آن‌ها دست پیدا کنید. طبق آخرین به‌روزرسانی‌ها، یوتیوب ۶۸ درصد از مبلغی که برای هر بازدید دریافت می‌کند را به منتشر کننده ویدیو پرداخت می‌کند. یوتیوب برای کانال‌هایی که به مرحله‌ای رسیده‌اند که می‌توانند از طریق تبلیغات درآمد داشته باشند، واژه مانتایز (Monetize) را به کار می‌برد.

برای این که بتوانید کانال خود را مانتایز کنید، باید ابتدا حداقل ۱۰۰۰ نفر دنبال‌کننده و ۴۰۰۰ ساعت بازدید ویدیو به دست آورید. بعد از آن می‌توانید در سرویس Adsense گوگل ثبت نام و درآمد خود از تبلیغات یوتیوب را دریافت کنید.

 

برای این محاسبه درآمد دلاری دیگران از یوتیوب باید دو قدم اصلی را طی کنیم:

 1. پیدا کردن میزان بازدید کانال
 2. تخمین زدن cpm کانال

در ادامه هر دو این موارد را به طور کامل توضیح می‌دهیم.

 

چطور میزان بازدید یک کانال یوتیوب را به دست آوریم؟

در روند کسب درآمد از یوتیوب تعداد دنبال‌کنندگان کانال تنها در مرحله اول و پیش از مانتایز کردن کانال است که اهمیتی دارد و بعد از این که کانال مانتایز شد، تعداد دنبال‌کنندگان دیگر هیچ اهمیتی ندارد. مهم‌ترین فاکتور در کسب درآمد از تبلیغات یوتیوب میزان بازدید یک کانال است.

برای فهمیدن این که یک کانال یوتیوب چقدر درآمد پیش از هر چیز باید بدانید میزان بازدیدهای کانال را پیدا کنید. این کار از روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است که ما در ادامه دو مورد را برای شما توضیح می‌دهیم.

شما می‌توانید میزان بازدید کل، بازدید سالانه یا ماهانه یک کانال را پیدا کنید اما هرچه بازه زمانی بزرگ‌تر شود عددی که به عنوان درآمد محاسبه می‌کنید دقت کمتری خواهد داشت. ما در اینجا با بازدید ماهانه پیش می‌رویم و به شما هم پیشنهاد می‌کنیم درآمد را از طریق بازدید ماهانه محاسبه کنید.

در ادامه به معرفی دو ابزار مختلف برای پیدا کردن میزان بازدید ماهانه یوتیوب برای شما می پردازیم:

پول یوتیوب

 1. محاسبه درآمد دلاری یوتیوب یا وب‌سایت Social Blade

وبسایت Social Blade ابزاری رایگان برای تحلیل و آنالیز شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام، توئیچ و البته یوتیوب است. زمانی که وارد این سایت می‌شوید می‌توانید در نوار جستجویی که بالا سمت راست صفحه اصلی وجود دارد، نام کانال یوتیوب مد نظر خود را وارد کنید.

پس از این که وارد صفحه مربوط به کانال مورد نظر خود شدید، می‌توانید آمارهایی که این وبسایت از کانال‌ یوتیوب ارائه می‌کند را مشاهده کنید. تعداد دقیق دنبال‌کنندگان، میزان بازدید ویدیوها به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه، سطح بازدید در ماه گذشته و.. از جمله این موارد هستند. وبسایت Social Blade در همان بخش بالای صفحه تخمینی از درآمد دلاری کانال را نیز به صورت ماهانه و سالانه ارائه می‌کند.

اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که بازه تخمینی درآمد بسیار گسترده است و فاصله کف و سقف رنج درآمد زیاد است. عوامل بسیاری بر درآمد یک فرد از یوتیوب اثر می‌گذارند؛ پس از معرفی ابزار دوم به بررسی این عوامل می‌پردازیم.

 

 1. محاسبه درآمد دلاری یوتیوب یا افزونه Tube Buddy برای مرورگر

سرویس Tube Buddy از طریق افزونه‌ای که برای مرورگر ارائه می‌کند، ابزارهای کمکی زیادی برای آنالیز کانال‌ها و همچنین مدیریت محتوا در یوتیوب در اختیار شما قرار می‌دهد. باید این افزونه را از طریق وبسایت Tube Buddy روی مرورگر خود نصب و سپس در وبسایت یوتیوب آن را فعال کنید.

پس از فعال کردن این افزونه، وارد هر کانال یوتیوب که بشوید می‌تواند تحلیلی از فعالیت‌های آن به دست آورید. این افزونه تعداد دنبال‌کنندگان، میزان بازدید، نرخ افزایش یا کاهش بازدید و… را به شما نمایش می‌دهد.

 

CPM چیست؟

واژه اختصاری CPM مخففی از عبارت Cost Per Mille است. به مبلغی که سفارش‌دهنده تبلیغات بابت هر هزار بازدید به یوتیوب پرداخت می‌کند به اختصار CPM گفته می‌شود. همانطور که پیش از این گفتیم، یوتیوب ۶۸ درصد از این مبلغ را به منتشرکنندگان محتوا پرداخت می‌کند.

برای این که بتوانیم درآمد دلاری دیگران از یوتیوب را محاسبه کنیم باید بتوانیم حدود CPM دریافتی کانال مورد نظر را تخمین بزنیم. میزان CPM دریافتی یک کانال یوتیوب به سه عامل اصلی بستگی دارد؛ موضوع کانال، بازه سنی بازدیدکنندگان کانال، و این که بیشترین بازدیدکنندگان کانال از کدام کشورها هستند.

 

اهمیت موضوع کانال در درآمد یوتیوب

هرچه موضوع یک کانال یوتیوب پرتکرارتر باشد، رقابت در حوزه مورد نظر بالا می‌رود و مقدار CPM پرداختی به آن کاهش پیدا می‌کند. کانال‌هایی با موضوعاتی مانند طنز، سرگرمی یا بازی‌های رایانه‌ای رقم CPM دریافتی پایینی دارند.

سفارش‌دهندگان تبلیغ تمایل دارند تبلیغات خود را در کانالی پخش شود که مخاطبانش می‌توانند مشتریان بالقوه آن‌ها باشند. به همین دلیل کانال‌هایی که موضوعات تخصصی دارند یا در حوزه‌‌های مرتبط با کسب‌وکار فعالیت می‌کنند CPM بالاتری دارند.

 

بر اساس گزارشی از وبسایت ولاگرپرو، موضوعات زیر بالاترین میزان CPM دریافتی را دارند:

 • تجارت الکترونیک
 • ملک و مسکن
 • بیمه
 • بازار بورس
 • وام، رهن و خریدهای اقساطی
 • موضوعات حقوقی
 • موضوعات نرم‌افزاری
 • تجارت
 • بازاریابی
 • میزبانی وبسایت
 • آرایشی و بهداشتی
 • ورزش و تناسب اندام
 • کسب‌وکار و اشتغال

 

 

رده سنی و درآمد از یوتیوب

با کاهش رده سنی مخاطبان یک کانال، نرخ CPM دریافتی آن هم کاهش پیدا می‌کند. تبلیغ‌دهندگان می‌خواهند کسانی تبلیغ‌شان را ببینند که توانایی مالی و تمایل فردی برای هزینه کردن داشته باشند. مطلوب‌ترین بازه سنی ۲۵ تا ۴۵ سال است و هرچه میانگین سن بازدیدکنندگان یک کانال از این بازه فاصله بگیرد، میزان CPM دریافتی کانال کمتر می‌شود.

محدودیت سنی در یوتیوب

کشور محل زندگی بازدیدکنندگان و کسب درآمد یوتیوبی

کشور محل زندگی عمده بازدیدکنندگان یک کانال سومین عامل اثرگذار بر درآمد دلاری یوتیوب است. هرچه رفاه مالی و شرایط اقتصادی کشور بالاتر باشد، تمایل افراد به نمایش تبلیغات در آن کشور بالاتر می‌رود و CPM دریافتی صاحب کانال بیشتر می‌شود. از سوی دیگر کانال‌هایی که عمده بازدیدکنندگان آن‌ها از کشورهایی با جمعیت زیاد و توان اقتصادی پایین مانند کشورهای خاورمیانه و غرب آسیا هستند، مبلغ کمتری بابت تبلیغات دریافت می‌کنند.

از میان کشورهایی که معمولا بالاترین نرخ CPM را به خود اختصاص می‌دهند می‌توان به کانادا، استرالیا، نیوزیلند، بریتانیا، اتریش، آلمان و سوئیس اشاره کرد.

 

البته درباره کانال‌های فارسی زبان ماجرا کمی متفاوت است. ایران یکی از کشورهایی است که به علت شرایط تحریم، اقتصاد ضعیف و ارزش پول پایین نرخ CPM پایینی دارد؛ اما وبسایت یوتیوب در ایران فیلتر است و عمده مخاطبان کانال‌های فارسی زبان با استفاده از فیلترشکن و از طریق سرورهای کشورهای خارجی و به خصوص اروپا و آمریکای شمالی به یوتیوب متصل می‌شوند، CPM کانال‌های فارسی زبان معمولا در سطح کشورهای اروپایی محاسبه می‌شود!

 

چطور درآمد دلاری دیگران را محاسبه کنیم؟

با اطلاعاتی که تا اینجا کسب کردید، می‌توانید درآمد دلاری یوتیوب دیگران را محاسبه کنید. بازه میانگین عمومی CPM برای کانال‌های یوتیوب حدود ۳ الی ۵ دلار است. اگر می‌خواهید محاسبه دقیق‌تری داشته باشید، با جستجو در وبسایت‌های آنالیز یوتیوب می‌توانید مقدار دقیق‌تر را بر اساس موضوع کانال پیدا کنید.

 

به سراغ بخش اول برگردیم. عددی که برای بازدید ماهانه کانال به دست آوردید را بر ۱۰۰۰ تقسیم کنید. حال این عدد را در بازه CPM مورد نظر ضرب کنید و درآمد دلاری ماهانه کانال را به دست آورید.

به عنوان مثال یک کانال متوسط در یوتیوب ماهانه حدود ۲۰۰ هزار بازدید دارد. اگر میزان بازدید را بر ۱۰۰۰ تقسیم کنید عدد ۲۰۰ به دست می‌آید. با ضرب ۲۰۰ در ۳ و ۵ بازه حدودی درآمد ماهانه این کانال ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار به دست می‌آید.

 

فراموش نکنید…

عددی که به دست می‌آورید صرفا یک بازه حدودی است و درآمد واقعی می‌تواند از یک دوم تا پنج برابر این عدد متغیر باشد. همچنین از درآمد به دست آمده حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد به عنوان مالیات یا سود شرکت‌های واسطه مالی (برای کانال‌های فارسی زبان) کم می‌شود. درآمد دقیق یک کانال یوتیوب را هرگز کسی به جز صاحب کانال نمی‌داند، پس فراموش نکنید که همه این اعداد فقط تخمینی بر میزان درآمد یک کانال هستند.

 

نکته جالبی بود، ازش حمایت می‌کنم!

 

منابع:

https://influencermarketinghub.com/how-much-do-youtubers-make/

https://www.youtube.com/user/TheBeatTheBush  کانال یوتیوب

https://www.youtube.com/c/SkillVid/featured کانال یوتیوب

https://blog.silvermouse.com.my/2019/09/countries-ranked-by-youtube-cpm-for-content-creators.html

https://vloggerpro.com/youtube-niches-with-high-cpm/

https://www.tubebuddy.com/

https://blog.travelpayouts.com/en/youtube-cpm-rates/

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

5 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر

  سوالی داشتم درمورد نحوه کسب درآمد
  آیا یوتیوب به ویدئو هایی که بدون تبلیغ هستند پولی پرداخت میکند مثلا ویدئو یی که تبلیغی در آن قرار داده نشده و یک میلیون بازدید دارد ؟
  یعنی هم از تعداد بازدید درآمد دارد و هم از تبلیغ یا فقط از ویوهای ویدئو دارای تبلیغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با تکمیل فرم زیر محتوای سایت رو دنبال کنید!