چطور خدمت سربازی راحتی داشته باشیم؟

خدمت سربازی آسان

هرچیزی که باید درباره خدمت سربازی بدونی…

چند وقتی می‌شه که هربار تو شبکه‌های اجتماعی خودم یکی از خاطرات دوران خدمت سربازی خودم رو می‌ذارم با سوالات متعدد دوستان روبرو می‌شم واسه همین تصمیم گرفتم یک نگاه کامل به این مساله که تقریبا بزرگ‌ترین چالش زندگی خیلی از مردم این کشوره داشته باشم و بخشی از خاطرات و تجربیات خودمو در این فضا بیان کنم تا شاید بتونه به دوستانی که تصمیم دارن به خدمت سربازی برن کمک کنه.

پس این‌بار برای دل خودم می‌نویسم…

ویدیو خاطرات خدمت سربازی من

خدمت سربازی، برم یا نرم؟

خب تقریبا بیشترین سوالی که با اون روبرو شدم همین سوال بوده که به خدمت سربازی برم یا نه!

خب در جواب می‌شه گفت این مساله که بریم یا نه در نهایت در اختیار من و شما نبوده و نیست و من همیشه پیشنهادم این بوده که بهتره تا وقتی که توان و از اون مهم‌تر اعصاب این کار و دارید اون و انجام بدید و زمان و از دست ندید، از اونجایی که شرایط در کشور ما معمولا با تغییر همراه هست و قوانین کم و بیش دستخوش تغییرات دوره‌ای میشن شما بهتره رو قوانینی که امروز حاکم هستن دلخوش نباشید، من همیشه این مثال و برای دوستان می‌زنم که امروز ممکنه شما بدون کارت پایان خدمت اجازه‌ی سند زدن، ازدواج، رانندگی و… رو داشته باشید ولی چه تضمینی وجود داره که این قوانین تا همیشه ثابت بمونه و تغییر نکنه؟

شما تصور کنید که زمانی که یک زندگی کامل و برای خودتون ساختید قانونی تصویب بشه که در صورت اینکه پدر کارت پایان خدمت نداشته باشه حق دریافت شناسنامه برای فرزندشو نداره… حالا می‌خواید چیکار کنید؟

در این که این مساله خواه ناخواه به شکلی اجبارگونه برای ما وضع شده است شکی نیست ولی می‌تونیم بگیم که لج کردن با این قانون به نوعی لج کردن با خودمونه و فقط سرنوشت خودمون و به هاله‌ای از ابهام بدل می‌کنیم، پس بهتره که با چشمان باز و به‌صورت منطقی در این‌باره تصمیم بگیریم.

خدمت سربازی سخته؟

خدمت سربازی همون چیزیه که نمیشه گفت سخته یا راحت چون ارتباط عمیقی با شما و قدرت وفق‌پذیری شما داره.

یکی از نکات مهمی که سختی خدمت سربازی و تعیین میکنه آدمایی هستن که شما در طول خدمت با اونا روبرو می‌شید و باهاشون به نحوی زندگی می‌کنید، من همیشه اینو گفتم که شما ممکنه سر کوچه خودتون خدمت کنید ولی چون مافوق خوبی ندارید اون خدمت به سختی براتون طی بشه در حالی که شاید شما از نظر موقعیت مکانی در جغرافیای بدی قرار بگیرید ولی انسان‌های شریفی در کنار شما باشن و همین می‌تونه خدمت سربازی و براتون خیلی قابل تحمل‌تر کنه، پس فکر کنم بهتره اینطور بگیم که سعی کنید خیلی زود تصمیم نگیرید و تلاش‌تون در طول خدمت روی تعامل با اطرافیان باشه.

 

شروع داستان…

خب شروع داستان ما از اونجاییه که یه روز می‌فهمی دیگه وقتش شده و باید برای رفتن به یکی از سخت‌ترین مراحل زندگیت آماده بشی، مرحله‌ای که معمولا اولش همه در برابرش مقاومت می‌کنن و دوست ندارن که به راحتی بهش تن بدن و اینو باور کنن که وقت رفتن شده و یه‌جوری مثل آخر دنیا بهش نگاه می‌کنن.

به خودت میای و میبینی دفترچه خدمتی که از پستخونه گرفته بودی تو دستت پر شده و همراه با برگه واکسن و کپی شناسنامه و عکس و… آماده تحویل به کارمند پلیس+۱۰ شده.

دفترچه رو تحویل میدی و منتظر خبر تاریخ اعزامت میمونی و معمولا تو این مدت فشار روحی سختی روته و هنوز نمیخوای قبول کنی که تاریخ اعزامت مشخص شده و باید در تاریخ موعود بری به میدون سپاه…

خب…

حالا که تا اینجای قصه رو باهام اومدی بذار چندتا نکته‌ی خیلی مهم و بهت بگم.

 1. بخوای نخوای باید واسه رفتن به خدمت سربازی موهای سرت رو با نمره چهار بزنی، اینو از من داشته باش و قبل رفتن به پادگان تو آرایشگاه همیشگیت برو و اینکار و انجام بده، اصلی‌ترین دلیلی که ازت می‌خوام این کار و انجام بدی وضعیت بهداشتیه، کم ندیدم کسایی که توی پادگان اقدام به اصلاح کردن و بخاطر همین مسائل بهداشتی پوست سرشون حساسیت نشون داده و به مشکل خوردن.
 2. روزی که قراره بری میدون سپاه برای تقسیم لازم نیست اشتباه منو بکنی و با خودت ساک و وسایلتو ببری اون روز شما جایی نمیری فقط تو یک حیاط بزرگ به خط می‌شید تا زمان اعزام و مرکز آموزش‌تون معلوم بشه، بعدش برمی‌گردید خونه تا روز اعزام، اگر مدرک تحصیلی شما دیپلم باشه ۱۹ برج اعزام می‌شید ولی در غیر اینصورت روز اول ماه اعزام خواهید شد.

 

خب ادامه داستان…

حالا محل خدمت شما معلوم شده و می‌دونید که چه روزی قراره به این محل اعزام بشید و می‌تونیم بگیم که بیشترین سوالی که در این موقع از همه می‌پرسید اینه:

خدمت سربازی در ایران

 

وسایل مورد نیاز سربازی (دوره آموزشی) – برای خدمت سربازی چی ببریم؟

قبل از اینکه بخوام لیست این وسایل و براتون بنویسم بد نیست که اینو بگم که یادتون نره ساک بزرگ نبرید و سعی کنید به‌صورت بهینه از وسایل و انرژی‌تون استفاده کنید.

 1. مسواک و خمیردندون
 2. طناب ( برای زمان شستشوی لباس‌ها نیاز میشه)
 3. بیسکوییت ساقه طلایی
 4. لیوان (شیشه ای و آهنی به هیچ وجه)
 5. خشکبار
 6. خرما
 7. دفترچه و خودکار
 8. داروهای مورد نیاز
 9. کرم‌های پوستی (در صورت داشتن حساسیت)
 10. تیغ یکبار مصرف
 11. شامپو، صابون،حوله کوچیک
 12. جوراب خدمت (از خیابان حسن آباد تهیه کنید)
 13. لباس مورد نیاز با توجه به فصل و محل خدمت
 14. کارت تلفن (به مقدار لازم)
 15. سررسید (برای جمع کردن یادگاری)
 16. شماره‌های ضروری
 17. اسپری یا ادکلن
 18. قرص جوشان
 19. پودر لباس‌شویی در یک کیسه فریزر
 20. کیسه فریزر اضافه
 21. لباس زیر (شورت پاچه دار زیر پیراهن آستین‌دار)

 

این بیست و یک مورد اونایی بود که الان خاطرم هست ولی قول میدم در صورتی که بیش از این یادم اومد حتما اضافه کنم.

 

مراکز آموزش نیرو زمینی ارتش

با توجه به اینکه من در نیرو زمینی ارتش خدمت کردم سعی کردم در اینجا هم از اطلاعاتی که دارم در اختیارتون بذارم تا شاید بتونه کمک‌تون کنه.

نیرو زمینی ارتش برای دوره آموزشی سربازهای خودش مراکز مختلفی و اختصاص داده که در اینجا از اون‌ها فقط اسم می‌بریم.

 1. مرکز آموزش ۰۱ تهران
 2. مرکز آموزش ۰۲ تهران
 3. مرکز آموزش ۰۳ عجب شیر آذربایجان شرقی
 4. مرکز آموزش ۰۴ بیرجند خراسان جنوبی
 5. مرکز آموزش ۰۵ کرمان
 6. مرکز آموزش ۰۶ تهران (ظاهرا تبدیل به پارک شده)
 7. مرکز آموزش ۰۷ کازرون فارس
 8. مرکز آموزش ۰۸ خاش سیستان و بلوچستان

دوره آموزشی خدمت سربازی چند روز است و شامل چه کارهایی می‌شود؟

دوره آموزش ارتش به‌صورت رسمی۶۰ روز یا دو ماه طول می‌کشه ولی پیشنهاد می‌کنم شما هفتاد روز در نظر داشته باشید چون تجربه نشون داده در روزهای آخر ممکنه امریه‌های سربازها با تاخیر چند روزه به دستشون برسه و همین باعث افزایش طول دوره میشه.

در دوره آموزشی کلیات مربوط به موارد مورد استفاده در سربازی به شما آموزش داده میشه مثل: طریق استفاده از سلاح، نگهبانی، وظایف نگهبان، نگهداری سلاح، زندگی در شرایط سخت، تیراندازی، رژه و …

در این دوره تمامی سربازهای یک گروهان آموزشی با همدیگر برابر هستند و از نظر درجه و پایه خدمتی تفاوتی با یکدیگر ندارند.

 

نکته خیلی مهم:

در صورتی که شما از مدارک مربوط به کسر خدمت و یا انتقالی به شهر محل خدمت خود برخوردار هستید حتما این مدارک را در دوره آموزشی به همراه داشته باشید و به منشی گروهان خود تحویل دهید.

 

دوره آموزشی در سربازی

تهیه لباس خدمت سربازی

تقریبا میشه گفت یک هفته تا ده روز بعد از شروع دوره آموزشی به تمامی سربازها مرخصی تحت عنوان مرخصی جدیدالورود داده می‌شود که در این مرخصی به خانه رفته و وسایل مورد نیازتان را به همراه بیاورید و از آن مهم‌تر اینکه لباس‌هایی که در آنجا به شما داده شده است را تعویض کرده و لباس‌های مناسب خود را تهیه کنید.

لباس‌هایی که شما در ابتدای خدمت دریافت می‌کنید معمولا شامل سایز دقیق شما نیست و به‌صورت تقریبی اندازه شما خواهد بود و نیاز به تعویض خواهد داشت.

پوتین‌های طبی و سبک برای استفاده در خدمت سربازی به شدت پیشنهاد می‌شود همچنین در نظر داشته باشید که استفاده ار بند کشی در خدمت ممنوع است پس فقط از بندهای معمولی استفاده کنید.

یکی دیگه از مواردی که به وفور به شخصه بین هم خدمتیام دیدم این بود که این دوستان به شدت علاقه به استفاده از لباس‌های جذب و دقیقا سایز خودشون داشتن، دوستان تجربه‌ی شخصی من بهم ثابت کرد که اگر لباساتون و نیم تا یک سایز بزرگ‌تر هم بگیرید برد کردید چون در این دوره شما تحرک بدنی زیادی خواهید داشت و اگر خوش شانس نباشید باید با عرق سوز شدن دست و پنجه نرم کنید و این هم یادتون باشه وضعیت استحمام و بهداشت در شرایط دوره آموزش شرایط مرتب و همیشه در دسترسی نیست پس زیاد روی این مساله حساب ویژه باز نکنید.

وضعیت غذایی در دوره آموزشی خدمت سربازی

بهتره با هم رک و صادق باشیم، دوستان در این دوره خبری از غذاهای خوش پخت و خوش آب و رنگ خونه نیست پس سعی کنید خودتون و وفق بدید و قبل از خدمت بخشی از روحیه ایراد گیرتون و بذارید خونه چون اونجا ارتشه و ارتش چرا نداره و این مساله فقط باعث اذیت شدن خودتون میشه، به این فکر کنید که برای بقا باید سیر باشید همین، دنبال این نباشید که از اون شرایط لذت ببرید.

درجه‌های ارتش

ارتش هم مثل هرجای دیگه سلسله مراتب و درجه‌بندی‌های خاص خودشو داره که به ترتیب زیر از کمترین درجه به بالاترین درجه نظامی تا جایی که خاطرم هست براتون می‌نویسم.

 1. سرباز
 2. گروهبان
 3. استوار
 4. ستوان
 5. سروان
 6. سرگرد
 7. سرهنگ
 8. سرتیپ

بعد از آموزشی چی میشه؟

خب دوماه از خدمتتون توی آموزشی گذشت و رژه پایان دوره هم رفتید و به خط شدید تا امریه بگیرید!

امریه چیست؟

امریه دستوریه که از مرکز به شما داده میشه و مکان خدمت بعدی شما در اون نوشته شده.

دوره کد چیست؟

بعد از اتمام دوره آموزشی تقسیم سربازها به دو شیوه صورت می‌گیره، گروه اول سربازهایی هستن که مستقیم به یگان محل خدمت خودشون میرن و مشغول خدمت سربازی میشن و گروه دوم سربازهایی هستن که برای گذروندن دوره کد معرفی می‌شن، حالا شاید براتون این سوال ایجاد بشه که اصلا دوره کد چیه؟

دوره کد یک دوره دو ماهه‌ی آموزشیه که از نظر کلی نسبت به دوره آموزشی تخصصی‌تره مثلا اگر شما در دوره آموزشی یاد گرفتید با اسلحه ژ۳ تیراندازی کنید توی دوره کد یاد می‌گیرید با خمپاره چطور کار کنید و از این قبیل آموزش‌ها اتفاقی دیگه‌ای که تو این دوره میوفته اینه که سربازها در انتهای دوره ارتقای درجه می‌گیرن و مثلا اگر سرباز هستن به گروهبان ارتقا داده میشن.

دوره کد در مراکز آموزشی مستقل نیست و در پادگان‌های عمومی شما این دوره رو می‌گذرونید پس آماده روبرو شدن با سربازهای پایه بالا باشید، در این دوره میشه گفت مقررات سخت‌گیرانه‌تر میشن و یه جوری شما برای ادامه خدمت حسابی آب‌بندی می‌شید.

آیا آموزشی و دوره کد اضافه خدمت داره؟

یکی از مساله هایی که برای سربازها وجود داره و بیشتر دربارش اشتباه می‌کنن اینه که آیا دوره آموزشی و دوره کد برای سربازها اضافه خدمت ثبت میشه یا نه؟

جواب این سوال مثبته با توجه به اینکه من خودم منشی گروهان بودم بهتون قول میدم که اضافه خدمت شما در این دوره ثبت میشه و براتون اعمال میشه.

اتمام دوره کد و شروع خدمت سربازی

خب چهارمین ماه خدمتتون هم تموم شد و حالا دیگه وقتشه که به یگان اصلی خودتون برید، یه پیشنهاد میدم، هیچوقت خودتون و برای شرایط خوبی آماده نکنید و همیشه انتظار بدترین شرایط و توی این دو سال داشته باشید چون هیچی بدتر از امید واهی نیست اینو بهتون قول میدم چون من اینو از نزدیک لمس کردم.

ممکنه به هر جای این کشور فرستاده بشید از سیستان و بلوچستان تا کرمانشاه و اردبیل و حتی تهران بغل خونتون ولی تمام احتمالات و در نظر داشته باشید.

خب بعد از دریافت امریه جدید به پادگان می‌رید و خودتون و به دژبانی معرفی می‌کنید و حسابی می‌گردنتون و بالاخره چون سرباز جدید (آشخور) هستید مسلما بیشتر اذیتتون می‌کنن ولی یادتون نره شما ممکنه در آینده نه چندان دور بهترین دوستای هم بشید پس سعی کنید حرف یا حرکتی از خودتون نشون ندید که باعث پشیمونی بشه.

بعد از دژبانی شما باید خودتون و به بخش جدیدالورودها که بهش میگن جایگزینی معرفی کنید، شما تا وقتی که معلوم بشه در کدام گردان و گروهان تقسیم می‌شید در این بخش خواهید بود و این ممکنه بین ۱ تا ۷ روز زمان ببره، نمی‌گم خوبه یا بد چون حس بلاتکلیفی عجیبی خواهید داشت ولی همیشه یادتون باشه که خدمت سربازی یک فرآیند زمانیه و همین هفت روز هم بخشی از خدمت شماست.

یه پیشنهاد دیگه هم که خدمتتون دارم اینه که هیچوقت دل به حرف‌ها، وعده‌ها و شایعاتی که می‌شنوید ندید و همیشه کار خودتون و به بهترین نحو انجام بدید و یادتون نره شما باید این دوره رو بگذرونید و به سلامت به خونه برگردید پس بهترین کار اینه که به آینده‌ای نگاه کنید که در انتظار شماست.

 

 

این ویدیو درباره خدمت سربازی رو ببین

 

 

 

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

158 پاسخ

 1. سلام
  میشه بیشتر توضیح بدید که بعد از اتمام دوره آموزشی چه کسانی مستقیم به محل خدمت میرن و چه کسانی معرفی کد میشن؟بر چه اساسی هست؟
  بعد اینکه بعد از دوره آموزشی دقیقا افراد چی کار میکنند؟کار مرتبط با رشته دانشگاهی میکنن یا اصلا ربطی نداره؟
  ممنون

  1. در ارتش زیاد دقتی به مدرک تحصیلی نمیشه و بصورت رندوم دسته بندی انجام میشه و تقریبا همه ی بستگی به نیاز ارتش داره و بر اساس نیاز سربازها تقسیم بندی میشن

  2. بستگی داره دوست عزیز اگر مدرک بالا تحصیلی داشته باشید به شما درجه میدن و بله حدث شما درست است کار مربوط با رشته دانشگاهی خودتون رو انجام میدید و اگر دیپلم داشته باشید و تقریبا بی سواد باشید بهتون قول میدم گریه تون رو در بیارن و اگر چند مهارت هم بلد باشید که چه بهتر مثلا خط بلد باشید از مهارت شما استفاده میکنن و هر مهارتی که بلد باشین اونجا بدرد شما میخوره.

 2. خیلی عالی ممنون بابت این مطلب، متاسفانه اطلاعات درباره خدمت سربازی در سطح فضای دیجیتال اونقدری که انتظار میره نیست

  1. سلام
   میخواستم بدونم که میشه از طریق خدمت سربازی وارد نظام شد و از این طریق شروع به کار کرد؟

  1. من در ارتش خدمت کردم و شخصا درباره ی سپاه اطلاعاتی ندارم ولی در صورتی که بتونم اطلاعاتی به دست بیارم حتما باهاتون به اشتراک میذارم.

  2. سلام
   من یه بیماری دارم که باید هرشب یکدونه قرص بخورم می خواستم بدونم که میتونم تو دوره آموزشی و یا پادگان باخودم داشته باشم و بخورمش
   و درضمن میشه از طریق این بیماری تو شهر خودم خدمت کنم

 3. سلام خسته نباشید.
  میشه بدونم شما چه سالی اعزام شدید و خدمتتون تموم شد؟
  و یه سوال دیگ اینکه الان تاریخ اعزام رو همون لحظه ارسال مدارک توی پلیس +10 میدن؟

 4. سلام . یه سوال داشتم . اینکه آیا فرصت مطالعه برای کنکور تو دوره آموزشی و دوره ادامه سربازی هست و چقدر میشه کتاب برد و آیا وسایل شخصی رو تو جای خاصی مثل کمد نگه میداریم ؟!

  من آدم سرسختی هستم . اما بنا به دلایلی نمی تونم پشت کنکور بمونم و دوستم بهم گفت توی زمان های خالی از سربازی درس بخون و فقط برای روز کنکورت مرخصی بگیر و اگه قبول شدی توقف خدمت بزن و برو سر دانشگاه . فقط ممکنه مجبور باشی اگه قرار بود بعدادادامه خدمت بدی ،
  دوره آموزشی رو از اول بری !

  آیا به نظر شما این درسته ؟!

  یه جوان ۲۱ ساله مثل من چی اقداماتی باید انجام بده تا راخت تر سربازی رو سپری کنه و بتونه بیشتر از وقتش استفاده کنه ؟!

  1. بله می تونید با خودتون کتاب ببرید و حتی برای کنکور آماده بشید، ولی بهتون پیشنهاد می کنم وسایل زیادی با خودتون نبرید و بعد مطالعه ی هر عنوان، عنوان بعدی رو ببرید.

   1. سلام .خدمت سربازی در پلیس راهور منطقهر۲۸ تهران فاجعه است .شیفت های کاری زیاد برای سرباز بدبخت .آیا استثمار انسان ها در کشور اسلامی جایگاهی دارد ؟آیا این باعث نمیشه که خدمت سربازی دیگر مقدس تلقی نشود .مسئولین رسیدگی بفرمایند .با نارضایتی جوانهای بیشتری از کشور خارج می شوند و فرار نخبگان بیشتری خواهیم داشت

   2. سلام .خدمت سربازی در پلیس راهور منطقهر۲۸ تهران فاجعه است .شیفت های کاری زیاد برای سرباز بدبخت .آیا استثمار انسان ها در کشور اسلامی جایگاهی دارد ؟آیا این باعث نمیشه که خدمت سربازی دیگر مقدس تلقی نشود .مسئولین رسیدگی بفرمایند .با نارضایتی جوانهای بیشتری از کشور خارج می شوند و فرار نخبگان بیشتری خواهیم داشت

 5. سلام, من پسرم شش ماه رفت خدمت الان دوهفته اس نرفته میگه برای چی باید برم, الان وضعیتش چی میشه؟؟ خیلی نگرانش هستم,

  1. ایشون در ازای هر روز غیبت مشمول اضافه خدمت میشن، در ازای هر روز سه روز اضافه میخورن.

  1. سلام شما سرباز فراری محسوب میشید و مشمول جریمه و اضافه خدمت میشید و هرموقع که برگردید هم باید دوباره از همونجایی که الان هستید ادامه بدید.

  2. سلام جناب

   بنده یک هفته هست که عمل بینی انجام دادم و یک ماه دیگر تاریخ اعزام هست با توجه به دوره نقاهت که برای بینی خیلی حساس هست

   آیا در دوره آموزشی سربازی بخاطر فعالیت جسمی بینی ام صدمه و آسیب میبینه؟
   و مستثنی برای من قائل میشن برای فعالیت کمتر؟

  1. سلام شرایط سرباز معلم شدن چیه ؟
   و یک سوال دیگه ابنکه اگر راننده بشی اونجا هیچ کار دیگه ای انجام نخواهی داد ؟

   1. سلام، من لیسانس زبان فرانسه دارم با مدرک فنی حرفه ای حسابداری،اینا برای سربازیم به درد میخورن؟

    1. حقیقتش نمیشه گفت شانسیه، مدرک حسابداری که به درد من نخورد.
     ویدیو یوتیوب رو که گذاشتم حتما ببین اونجا هم یه توضیحاتی دادم درباره مهارتایی که به درد می‌خوره

    2. درصورت تمایل و اینکه هنوز خدمت نرفته اید اطلاعات (کد ملی وشهر محل سکونت) بفرمایید تا کمک تون کنم)

   2. سلام
    من تو بعضی از وبسایت ها خوندم که تو سربازی مهارت های فنی حرفه ای یاد میدن میخواستم بدونم این خبر درست هست؟ بعد کیفیت اموزشش به چه صورتیه؟

 6. سلام
  امن و برادرم هر دو اعزام برج ٨هستیم
  امکانش هست به خاطر مشکلات خانوادگب اموزشی یه نفرمون داخل شهر خودمون باشه؟

  1. این مساله رو نمی‌دونم ولی زمان ما یه قانون بود که وقتی دوتا برادر همزمان مشغول خدمت سربازی باشن، یکیشون میتونه توی شهر خودش خدمت کنه!
   حتما مدارکتون رو برای ارائه آماده کنید!

   1. سلام اگه کسی تو عجب شیر باشه بعد از چند روز برمیگرده دقیقا؟میشه راجع به مرخصی ها و وقتایی که میتونن تماس بگیرن توضیح بدین

    1. سلام، معمولا تو آموزشی مرخصی ندارید.
     برای تماس در زمان های استراحت می تونید تماس بگیرید.

  2. سلام من پنج روز رفتم آموزشگاه بعد فرار کردم اومدم
   الان میشه دوباره پست کنم
   نمیخوام اون آموزشگاه برم باید چکار کنم

 7. سلام جناب کاکویی
  وظایف منشی رو می فرمایید؟ اگه بتونم منشی بشم ارزشش رو داره؟ با فرض اینکه قصد دارم برای کنکور هم مطالعه داشته باشم و آمادگی بدنی خوبی هم ندارم

  1. سلام
   وظایف معمولا یکسان نیست ولی با توجه به چیزی که من دیدم منشی مسئول انجام امورات فرمانده است. نامه نگاری و آفیس و تلفن‌ها و…
   اگر اهل درس و ادامه دادنش هستی حتما ادامه بده!

  1. سلام اگر از هجده سال گذشته باشن می‌تونن دفترچه پست کنن و بعد از اومدن زمان اعزام درخواست تعجیل بزنن.

 8. سلام.شرمنده میخاستم بدونم تو کدوم ارگان میشه روزی ۶ ۷ ساعت مطالعه داشت، و گیر ندن به مطالعه زیاد ؛یا حتی خودشون ترغیب کنن؟؟ اصلا امکان داره؟؟

  1. سلام
   حقیقتش این ارتباط مستقیم با فرمانده شما داره ولی ارگان عقیدتی برای فعالیت‌های فرهنگی مناسبه.

 9. با سلام من ۲۳ سالمه و میخوام از دانشگاهم انصراف بدم وبه خدمت برم. اما میخوام واسه کنکور درس بخونم و از نظر درسی هم تواناییش رو دارم ولی استرس زیادی دارم و همش میگم نکنه اونجا نمیشه درس خوند. بعد یه مشکلی هم که دارم بیماری اعصاب دارم و بخاطر این مورد میشه بندازنم تو شهر خودم یا از رزم معاف بشم؟

  1. سلام
   اگر اجباری ندارید انصراف ندید و ادامه بدید و با مدرک بالاتر برید برای خدمت.
   در صورتی که بیماری دارید حتما مدارکتون رو ارائه بدید.
   با این فکر که برید و اونجا درس بخونید نرید خدمت چون هیچ چیز مشخص نیست.

   1. سلام . وقتتون بخیر
    ببخشید میخواستم بدونم وضعیت تلفن ها در پادگان ارتش نیرو هوایی چطور هست ؟ برادرم ١۴ روزه آموزشی رفته ولی هیچ تماسی نگرفته و ماهم نمیتونیم با پادگان تماس بگیریم یک بار هم که موفق شدیم تلفن رو وصل نکردن

    1. تلفن هست ولی دسترسی بهش خیلی سخته برای سربازها حتما شما سعی کنید تماس بگیرید چون سربازها اختیار کامل ندارن.

 10. سلام. روزتون بخیر
  راجع خدمت سربازی تو دانشگاه افسری امام علی اطلاعی دارین شما؟
  من امروز اموزشیم تموم شد و اونجا تقسیم شدم

   1. سلام من بعد از اموزشی افتادم پادگان اقدسیه تهران ازونجا فرستادنم امادگاه مهماتی باغین کرمان یعنی دوره کد خوردم؟
    اگر بله بعد از اتمام دوره کد باغین میمونم یا تهران برمیگردم؟

 11. سلام چند تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین
  یکی این که من پدرم از مادرم جدا شده و مادرم مشکلات پزشکی داره پاش مشکل داره و داروی قلب میخوره خلاصه احتیاج به مراقبت داره با این شرایط میتونم تو شهر خودم بیفتم و شب بیام خونه؟چون مادرم نمیتونه از خودش مراقبت کنه و شرایط مالی ندارم پرستار بگیرم براش
  یکی این که راهی هست بیفتم ارتش؟مثلا کجا درخواست بدم اینا چون میخوام فقط تو ارتش خدمت کنم؟
  اخریشم اینه که سربازایی مثل من میتونن برای تکاوری و دوره های پیشرفته اموزشی درخواست بدن که برن؟ مثلا قواصی چتر بازی اینا؟

  1. سلام دوست عزیز
   شما میتونید مدارکتون رو با دلیلِ سرپرست خانوار بودن ارائه بدید امیدوارم که نتیجه‌ای که خیره بگیرید.
   برای اون آموزش هایی که گفتید هم باید کادر ارتش باشید.

 12. سلام دادا من آرایشگرم زیر دیپلم چشمامم یکم ضعیفه شاید معاف از رزم بشم میخواستم بدونم با این شرایطی که دارم ارتش برام بهتره یا سپاه ….؟؟

  1. سلام رفیق، حقیقتش من ارتش بودم، با توجه به حرفه‌ای که بلدی ایشاله خدمت خوبی خواهی داشت.

 13. سلام و وقت بخیر. اگه با نمره چشم بشه معاف از رزم شد. ایا در ارتش معاف از رزمی در کل خوبه یا نه؟ یعنی با فرض افتادن در ارتش با مدرک ارشد. دنبال معاف از رزم برم یا نه؟ ممنون

  1. حقیقتش زیاد فرقی نمیکنه، نهایتا پست‌های کم دردسرتری بهتون می‌خوره و سلاح تحویلتون نمی‌دن!

   1. سلام وقت عالی به خیر
    خسته نباشید
    من پزشک عمومی هستم شهریور تموم میکنم . امسال باید از شیراز اقدام کنم برای سربازی. معمولا پزشک های شیراز رو بعد از آموزشی چه شهر هایی احتمال داره بفرستن . (بدون استفاده از پارتی)

 14. سلام داداش از کی میتونیم از دفترچه درمانی سربازی استفاده کنیم من فتق دارم ۱۹ این ماه اعزام میشم میخواستم هر وقت بیمه شدم عمل کنم

  1. تو همون یکی دو هفته اول دفترچه میرسه بهتون و شما می‌تونید ازش استفاده کنید.

  2. با سلام خدمت اقا پارسا
   من شیراز زندگی می کنم مدرک کارشناسی پرستاری دارم و تک پسرم شرایطش دارم منطقه خودم خدمت کنم تو ارتش اگه اره چه چیزا می خواد؟ممنون میشم راهنماییم کنید

   1. مدارک مربوط به داشتن این شرایط رو حتما با خودتون ببرید. با توجه به شرایطتون می‌تونید بعد از ورود به مرکز آموزش از بخش اداری گروهان پیگیری کنید.

 15. سلام
  اگر شخص مشمول کد ارتش بخوره، میتونه یگانش رو به وزارت دفاع تغییر بده؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید

   1. سلام خسته نباشید من ۱۹م اعزامم محل اعزام ارومیه ست و محل آموزشی ۰۳عجب شیر میتونم خودم مستقیم برم عجب شیر نرم ارومیه؟

    1. سلام، شما باید برید مرکز آموزش تا امریه رو بگیرید! بدون امریه نمی‌تونید برید به یگان.

 16. سلام وقت بخیر
  بنده یکم دی ماه اعزام هستم و چند سوال دارم
  یکی این که آمادگی بدنی خوبی باید داشته باشم؟
  دوم این که میشه گوشی ساده بی دوربین برد ؟ یا تحویل دژبانی داد و موقه نیاز گرفت؟

 17. سلام معاف از رزم بودن چه مزیتی داره ؟
  من دوس دارم سربازیم سخت باشه ولی کم باشه
  به نظرتون برم دنبال معاف از رزم گرفتن یا نه چون میتونم بگیرم

 18. سلام. من ۱۹ دی اعزام میشم. مادرم تنهاس .واسه این که شهر خودم بیافتم چی کار باید بکنم ؟؟؟؟

  1. سلام، حتما مدارک مورد تایید رو با خودت ببر و تحویل فرمانده گروهانتون بده تا برات پیگیری کنه.

 19. سلام. وقت بخیر. بنده سابقه خدمت دارم در نیروی انتظامی. حدودا ۱۰ ماه. به نظرتون مجددا آموزش میبینم یا خیر؟
  تشکر.

  1. شما بعد از احتسابِ جریمه و اضافه خدمت می‌تونید از یگان خدمت خودتون رو ادامه بدید.

   1. سلام. وقت بخیر.
    جسارتا فکر میکنم منظورم رو اشتباه به محضر شریفتون رسوندم!!! بنده با قبولی در دانشگاه، ایست خدمتی گرفتم. غیبت نداشتم. صرفا سوالم این هست که آیا آموزش مجدد خواهیم داشت یا خیر؟!

 20. سلام بعد از اموزشی در محل یگان اصلی با توجه به مهارتت دسته بندیت میکنن؟ چون در درمان و تشخیص و بقیه زمینه های درمانی بک رند دارم ایا این تاثیری داره؟

  1. سلام
   این مساله بستگی به مدرک تحصیلی شما داره که مرتبط باشه یا نه!

 21. سلام در پادگان بخشی هست به نام اجودانی یا همان شعبه وظیفه ایا تاریخ ترخیصی که شعبه وظیفه اعلام میکند درست است و ملاک ترخیصی سرباز همان است؟

 22. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم اموزشی ارتش شامل چه مواردیه مثله دویدن سینه خیز و….مدت زمان چه قدره و تا چه مدت این کار ادامه پیدا میکنه؟و درمورد پشت نگهبانی ۲ساعته؟

  1. سلام
   بله این آموزش‌ها هم در دوره آموزشی هست.
   پست دو ساعته!
   ۶۰ روز طول می‌کشه.

 23. سلام دوستان کسی هست که بعد تقسیم افتاده باشه دانشگاه افسری و از شرایط و فضا و… بگه؟
  ممنون

 24. سلام
  من یه بیماری دارم که باید هرشب یکدونه قرص بخورم می خواستم بدونم که میتونم تو دوره آموزشی و یا پادگان باخودم داشته باشم و بخورمش
  و درضمن میشه از طریق این بیماری تو شهر خودم خدمت کنم

 25. سلام اگه میشه بگین احتمالش هست با دوست خودمون تو سربازی یه جا بیفتیم . اگه میشه بگین لطفاً؟؟؟؟!!!!!

 26. سلام جناب خسته نباشید من متولد سال ۸۲ ماه اردیبهشت هستم میخاستم بدونم در چه سالس باید برم سربازی ممنون

 27. سلام، من میخوام دفترچه خاطراتمون رو بدم نامزدم با خودش ببره آموزشی. آیا امکانش وجود داره؟

 28. سلام وقت بخیر
  بردار من سع روز پیش اعزام شده مرزن اباد دوره اموزشی هنوز هیچ تماسی نگرفته و ما نگرانیم
  کی میتونن تماس بگیرن؟!
  اخه میگن تا۸روز نمیتونن تماس بگیرن درسته؟؟؟

 29. سلام چند نفرو میشناسم میگن که موقع پست هواست باشه که اسلحه رو ندوزدند وگرنه بدبخت میشی یا میگن تو پادگان امای بدی وجود دارن که هروئین یا مواد نخدر میارن تو پادگان و ممکنه برا شما دردسر درست کنه اینا واقعیت دارن لطفا جواب بدید

 30. سلام وقت بخیر
  پسر من هفده سالش هست آیا میتونه تو این سن به سربازی بره ؟؟
  ممنون میشم اطلاع بدین .

 31. سلام، من برای معافیت کفالت ودوباربرای معافبت پزشکی فشارخون ونارسایی دریچه میترال وتریکوسپیدوپولمونروضعیفی چشم اقدام کردم که نهایت معاف ازرزم شدم،باراخرمیانگین فشارم۱۶۱/۱۲۵بودونمره چشمم۳/۵و۲/۷۵بود،ولی باتموم تلاش هامعاف ازرزم شدم، مدرک تحصیلیم زیردیپلمه، تک پسرخونوادم.پدرم ازکارافتادس وولی۶۳سال داره، میخواستم بدونم بااین شرایط تواموزشی شرایط چجوریه برام، میتونم تواموزشی اقدام به معافیت کنم؟ معاف ازرزم هستم بااین شرایط چجوریه وچیکارمیکتم معمولا؟ امکانش هست بخاطرمعاف ازرزم وتک پسربودنم خدمت درشهرخودم بیفتم ممنون میشم راهنمایی کنین

 32. سلام میخواستم بدونم اونجا کار های فنی مثل لوله کشی ، سیم پیچی ، مکانیکی و … هم یاد میدن یا خیر .. وقت برای مسواک اینا هم هست یا نه اگه میشه جوابو ایمیل کنین

  1. آموزش به اون صورت که فکر میکنید نیست و به صورت تجربیه.
   بله وقت برای تمام کارهای بهداشت شخصی هست.

 33. سلام داداش
  یه سوال دارم
  تو دوره اموزشی و دوره یگان وضعیت بهداشتی چطوره؟
  مثلا وضعیت حمام چطوره؟؟ میزارن یه روز در میون حمام بری؟؟؟

 34. سلام داداش
  یه سوال دارم
  وضعیت بهداشتی تو دوره اموزشی و دوره یگان چطوره؟
  مثلا وضعیت حمام چطوره؟
  میزارن یه روز درمیون حمام بری؟

 35. سلام اقای کاکویی لطفا جواب بدید نامزد من دو روزه رفته اموزشی جهرم و هیچ خبری حتی از رسیدنش ن من ن خانوادش نداریم چطور میتونم تماس بگیرم باخبر بشم از حالش

  1. می‌تونید با نیرو زمینی ارتش تماس بگیرید و شماره تماس مرکز آموزش رو بگیرید ازشون و اونجا از طریق اسم پیداش کنید

 36. سلام وقت بخیر .من میخام بعد از عید دفترچه اعزام پست کنم و اینکه مشکل التهاب روده و زخم روده دارم به نظرتون میتونم معافیت دائم یا حتی معاف از رزم بشم ممنون میشم راهنمایی کنید؟

  1. سلام والا اطلاعات کافی در این‌باره ندارم ولی می‌تونید به پزشک ارتش مراجعه کنید.

 37. سلام امروز ۹۹/۱۰/۷ ساعت ۸ شبه ،من اعزامی ۹۸/۶/۱۹ ام و الان تقریبا ۱۶ ماه خدمت شدم،حدود ۵ ماه دیگه دارم که تموم کنم ،اما نمیگذره ،اگر یک ماه پایان دوره بگیرم و یک ماه از مرخصی هام استفاده نکنم شاید ۳ ماه دیگه تموم کنم ،اما نمیدونم چرا امید ندارم خدمتم تموم بشه…سرباز وزارت دفاع زرین شهرم naser.mohamadi

 38. خدمت هیچ کس رو مرد نکرد
  من متولد ۷۴ هستم و شانزده ماه خدمت کردم.الان متولدین ۸۲ میان خدمت ،و واقعا برام سخته ،تو خدمت یاد گرفتم که به چشات هم نمی تونی اعتماد کنی اینا از من به خاطر داشته باش،رازت رو هیچ وقت به کسی نگو ……به امید آزادی

 39. سلام دوست عزیزم ، مرسی بابت اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتی ، میخواستم بدونم که بعد از دوره خدمت میشه تو نظام وارد شد و اینکه چه شاخه هایی رو در بر داره از نظر اینکه میشه مثلا خدمتت هوانیرو بوده بعد بخوای نیروی انتظامی بری؟

  1. سلام، بله می‌شه!
   همون ماه اول فرمی برای کسایی که تمایل دارن جذب ارتش بشن توزیع می‌شه و شما می‌تونید آمادگی خودتون رو اعلام کنید.

 40. سلام
  سربازی رفتن با دیپلم بهتره یا تحصیلات دانشگاهی؟
  اگه با دیپلم بریم سربازی چه مشکلات و سختی هایی در طول سربازی داره؟
  دیپلمه ای که توی سن کم ۱۸ سالگی میره سربازی در دوران خدمت به مشکل برنمیخوره؟
  سپاس…

 41. سلام من ۱ فروردین اعزامم ازتون میخوام دعا کنین جای خوب بیفتم سوال خاصی ندارم ۲۱ سالمه چندسال از بهترین سال های عمرمو الکی گذروندم ولی سختی زیاد کشیدم دعا کنین خدمتم جای خوب بیفتم
  ممنونم

 42. سلام میگم من الان دارم ارشد میخونم. با مدرک ارشد برم و درجه دار بشم کمی ممکنه خدمتم راحت بشه؟ مثلا احتراممو بیشتر بگیرن و غیره؟

  1. اگه اهل درس هستید ادامه بدین ولی هیچ تضمینی نیست که این مدرک فرقی تو شرایط خدمتی شما ایجاد کنه!

   1. سلام دوست عزیز میگم یه سری میگن باید قفل دنبال خودمون داشته باشیم برای در کمد ها درسته؟؟ اخه من پدرم میگفت پوتین هاشو دزدیده بودن با دمپایی رفته بود سر صف میخوام همین اتفاق برای من نیوفته 😂

 43. سلام میشه در مورد فعالیت هایی که بیشتر نیاز به آمادگی بدنی دارند توضیح بدید چون هیچ جای اینترنت هم نمیشه پیدا کرد و می خواستم بدونم فعالیت های سنگین دوره آموزشی به چه صورت و میزانه ممنون می شم پاسخ بدید.

 44. سلام میشه در مورد فعالیت هایی که بیشتر نیاز به آمادگی بدنی دارند توضیح بدید چون هیچ جای اینترنت هم نمیشه پیدا کرد و می خواستم بدونم فعالیت های سنگین دوره آموزشی به چه صورت و میزانه ممنون می شم پاسخ بدید..

  1. سلام حقیقتش فعالیت سنگینی نداره.
   همون ورزش‌های آمادگی جسمانیه بیشتر.
   دراز نشست، بشین پاشو، دو صد متر و…

 45. سلام خوبین میخاستم بگم من مدرک لیسانس دارم آموزش کجا میوفتم
  در ضمن من ی گوشم کم شنواس . چی میشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. احتمال زیاد تهران ۰۱ میفتید
   حتما مدارک رو ارائه بدین که تو شرایطتون لحاظ بشه

 46. در زمان سربازی تقریبا چقدر تایم آزاد داریم و اینکه آیا فرصتی و مکانی برای مطالعه کنکور هست ؟

   1. سلام خوبی آقا پارسا
    میخاستم بدونم چطوری با رفیقم تو سرباری یکجا بیفتیم…..
    و یه چیز دیگه اینکه چطوری دور از شهر خودمون بیفتیم؟؟؟؟
    مممنووون اگه جواب بدی

 47. سلام. من با مدرک دیپلم پذیرش گرفتم مثل امریه که لیسانسه ها میگیرن سوالم اینکه دیگه چه اقداماتی باید انجام بدم که نظام وظیفه منو جای دیگه نندازه؟؟؟

   1. سلام آقای کاکویی. یک سؤال از حضورتان داشتم. با توجه به اینکه حضرتعالی خدمت خودتان را در ارتش گذارنده اید بفرمایید ارتش برای منی که فوق لیسانس حقوق خصوصی(ارشد) دارم مناسب است یا نه؟ تجربه شما در این خصوص چیست؟ . ناگفته نماند کل خدمت در خصوص پرسش مطروحه لحاظ شود. عده‌ای می‌گویند مدرک تحصیلی در ارتش بیشتر از سپاه حائز اهمیت است. این گفته صحت دارد؟ از پاسخگویی شما کمال امتنان و تشکر را دارم.

 48. سلام
  پارسا جان آیا توی ارگان های دیگه هم مثل ارتش که شما خدمت کردی فرم یا درخواست برای جذب نیرو میدن ؟

  1. با سلام ببخشید سوالم اینه کسی ک وارد دوره‌ی غیبت شده باشه میگن ۳ الی ۶ ماه اضافه خدمت داره . این درسته و باید اضاف بکشیم یعنی

 49. سلام، لطفا بگید تفاوت کسی که معافیت از رزم گرفته با کسی که نگرفته چیه؟ آیا ارزش دارد پیگیر گرفتن معافیت از رزم بشیم؟ معافیت از رزم اعصاب و روان توی کارت پایان خدمت درج میشود؟

 50. سلام. آقا این دوره کد برای افراد معاف از رزم هم اعمال میشه؟ با توجه به اینکه به معاف از رزم پایین ترین درجه مدرک رو میدن، اگه دوره کد بخوره امکان ارتقا هست؟ من لیسانس شیمی معاف از رزم هستم.
  اگر امکانش بود به ایمیلم هم پاسخ رو بفرستید ممنونتون میشم

  1. سلام، شما فرمودید “به معاف از رزم پایین ترین درجه مدرک رو میدن” میشه بفرمایید منظورتون چی هست؟
   من عمل فتق داشتم میخوام بدونم برای معاف از رزم اقدام کنم یا نه؟ ممنون.

 51. سلام من دانشجو هستم ولی میخواهم انصراف بدم وبه خدمت برم تاالان هم ۴ ترم دانشگاه درس خواندم ولی علاقه به ادامه خوندن ندارم باتوجه به اینکه کارشناسی پیوسته هستم و کاردانی ندارم اگه انصراف بدم فوق دیپلم میگیرم یا دیپلم محسوب میشم واینکه اگه بافوق دیپلم بری چه مزایایی داره؟

 52. سلام سربازی درسپاه افتادم آموزشی در کرمانشاه وبعد آموزشی هم منطقه ویژه تهران سپاه که سه ماه سربازیش کم تره اولا اسمش چیه این منطقه ویژه دوما با مدرک لیسانس علوم تربیتی آیا می توانم حین خدمت سربازی استخدام سپاه شوم کادری شم ؟شرایطش چیست وچگونه است ؟معاینش چه طوره ؟آیا معاینش آشیل پات کوتاه باشه ردی ؟
  یعنی پاشو جفت کنه دست بزاره روسرش بشینه و کف پاش بلند شه رو پنجه من معافیت رزم نگرفتم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با تکمیل فرم زیر محتوای سایت رو دنبال کنید!