همه چیز درباره خدمت سربازی

هرچیزی که باید درباره خدمت سربازی بدونی…

چند وقتی می‌شه که هربار تو شبکه‌های اجتماعی خودم یکی از خاطرات دوران خدمت سربازی خودم رو می‌ذارم با سوالات متعدد دوستان روبرو می‌شم واسه همین تصمیم گرفتم یک نگاه کامل به این مساله که تقریبا بزرگ‌ترین چالش زندگی خیلی از مردم این کشوره داشته باشم و بخشی از خاطرات و تجربیات خودمو در این فضا بیان کنم تا شاید بتونه به دوستانی که تصمیم دارن به خدمت سربازی برن کمک کنه.

پس این‌بار برای دل خودم می‌نویسم…

خدمت سربازی، برم یا نرم؟

خب تقریبا بیشترین سوالی که با اون روبرو شدم همین سوال بوده که به خدمت سربازی برم یا نه!

خب در جواب می‌شه گفت این مساله که بریم یا نه در نهایت در اختیار من و شما نبوده و نیست و من همیشه پیشنهادم این بوده که بهتره تا وقتی که توان و از اون مهم‌تر اعصاب این کار و دارید اون و انجام بدید و زمان و از دست ندید، از اونجایی که شرایط در کشور ما معمولا با تغییر همراه هست و قوانین کم و بیش دستخوش تغییرات دوره‌ای میشن شما بهتره رو قوانینی که امروز حاکم هستن دلخوش نباشید، من همیشه این مثال و برای دوستان می‌زنم که امروز ممکنه شما بدون کارت پایان خدمت اجازه‌ی سند زدن، ازدواج، رانندگی و… رو داشته باشید ولی چه تضمینی وجود داره که این قوانین تا همیشه ثابت بمونه و تغییر نکنه؟

شما تصور کنید که زمانی که یک زندگی کامل و برای خودتون ساختید قانونی تصویب بشه که در صورت اینکه پدر کارت پایان خدمت نداشته باشه حق دریافت شناسنامه برای فرزندشو نداره… حالا می‌خواید چیکار کنید؟

در این که این مساله خواه ناخواه به شکلی اجبارگونه برای ما وضع شده است شکی نیست ولی می‌تونیم بگیم که لج کردن با این قانون به نوعی لج کردن با خودمونه و فقط سرنوشت خودمون و به هاله‌ای از ابهام بدل می‌کنیم، پس بهتره که با چشمان باز و به‌صورت منطقی در این‌باره تصمیم بگیریم.

خدمت سربازی سخته؟

خدمت سربازی همون چیزیه که نمیشه گفت سخته یا راحت چون ارتباط عمیقی با شما و قدرت وفق‌پذیری شما داره.

یکی از نکات مهمی که سختی خدمت سربازی و تعیین میکنه آدمایی هستن که شما در طول خدمت با اونا روبرو می‌شید و باهاشون به نحوی زندگی می‌کنید، من همیشه اینو گفتم که شما ممکنه سر کوچه خودتون خدمت کنید ولی چون مافوق خوبی ندارید اون خدمت به سختی براتون طی بشه در حالی که شاید شما از نظر موقعیت مکانی در جغرافیای بدی قرار بگیرید ولی انسان‌های شریفی در کنار شما باشن و همین می‌تونه خدمت سربازی و براتون خیلی قابل تحمل‌تر کنه، پس فکر کنم بهتره اینطور بگیم که سعی کنید خیلی زود تصمیم نگیرید و تلاش‌تون در طول خدمت روی تعامل با اطرافیان باشه.

 

شروع داستان…

خب شروع داستان ما از اونجاییه که یه روز می‌فهمی دیگه وقتش شده و باید برای رفتن به یکی از سخت‌ترین مراحل زندگیت آماده بشی، مرحله‌ای که معمولا اولش همه در برابرش مقاومت می‌کنن و دوست ندارن که به راحتی بهش تن بدن و اینو باور کنن که وقت رفتن شده و یه‌جوری مثل آخر دنیا بهش نگاه می‌کنن.

به خودت میای و میبینی دفترچه خدمتی که از پستخونه گرفته بودی تو دستت پر شده و همراه با برگه واکسن و کپی شناسنامه و عکس و… آماده تحویل به کارمند پلیس+۱۰ شده.

دفترچه رو تحویل میدی و منتظر خبر تاریخ اعزامت میمونی و معمولا تو این مدت فشار روحی سختی روته و هنوز نمیخوای قبول کنی که تاریخ اعزامت مشخص شده و باید در تاریخ موعود بری به میدون سپاه…

خب…

حالا که تا اینجای قصه رو باهام اومدی بذار چندتا نکته‌ی خیلی مهم و بهت بگم.

 1. بخوای نخوای باید واسه رفتن به خدمت سربازی موهای سرت رو با نمره چهار بزنی، اینو از من داشته باش و قبل رفتن به پادگان تو آرایشگاه همیشگیت برو و اینکار و انجام بده، اصلی‌ترین دلیلی که ازت می‌خوام این کار و انجام بدی وضعیت بهداشتیه، کم ندیدم کسایی که توی پادگان اقدام به اصلاح کردن و بخاطر همین مسائل بهداشتی پوست سرشون حساسیت نشون داده و به مشکل خوردن.
 2. روزی که قراره بری میدون سپاه برای تقسیم لازم نیست اشتباه منو بکنی و با خودت ساک و وسایلتو ببری اون روز شما جایی نمیری فقط تو یک حیاط بزرگ به خط می‌شید تا زمان اعزام و مرکز آموزش‌تون معلوم بشه، بعدش برمی‌گردید خونه تا روز اعزام، اگر مدرک تحصیلی شما دیپلم باشه ۱۹ برج اعزام می‌شید ولی در غیر اینصورت روز اول ماه اعزام خواهید شد.

 

خب ادامه داستان…

حالا محل خدمت شما معلوم شده و می‌دونید که چه روزی قراره به این محل اعزام بشید و می‌تونیم بگیم که بیشترین سوالی که در این موقع از همه می‌پرسید اینه:

 

وسایل مورد نیاز سربازی (دوره آموزشی) – برای خدمت سربازی چی ببریم؟

قبل از اینکه بخوام لیست این وسایل و براتون بنویسم بد نیست که اینو بگم که یادتون نره ساک بزرگ نبرید و سعی کنید به‌صورت بهینه از وسایل و انرژی‌تون استفاده کنید.

 1. مسواک و خمیردندون
 2. طناب ( برای زمان شستشوی لباس‌ها نیاز میشه)
 3. بیسکوییت ساقه طلایی
 4. لیوان (شیشه ای و آهنی به هیچ وجه)
 5. خشکبار
 6. خرما
 7. دفترچه و خودکار
 8. داروهای مورد نیاز
 9. کرم‌های پوستی (در صورت داشتن حساسیت)
 10. تیغ یکبار مصرف
 11. شامپو، صابون،حوله کوچیک
 12. جوراب خدمت (از خیابان حسن آباد تهیه کنید)
 13. لباس مورد نیاز با توجه به فصل و محل خدمت
 14. کارت تلفن (به مقدار لازم)
 15. سررسید (برای جمع کردن یادگاری)
 16. شماره‌های ضروری
 17. اسپری یا ادکلن
 18. قرص جوشان
 19. پودر لباس‌شویی در یک کیسه فریزر
 20. کیسه فریزر اضافه
 21. لباس زیر (شورت پاچه دار زیر پیراهن آستین‌دار)

 

این بیست و یک مورد اونایی بود که الان خاطرم هست ولی قول میدم در صورتی که بیش از این یادم اومد حتما اضافه کنم.

 

مراکز آموزش نیرو زمینی ارتش

با توجه به اینکه من در نیرو زمینی ارتش خدمت کردم سعی کردم در اینجا هم از اطلاعاتی که دارم در اختیارتون بذارم تا شاید بتونه کمک‌تون کنه.

نیرو زمینی ارتش برای دوره آموزشی سربازهای خودش مراکز مختلفی و اختصاص داده که در اینجا از اون‌ها فقط اسم می‌بریم.

 1. مرکز آموزش ۰۱ تهران
 2. مرکز آموزش ۰۲ تهران
 3. مرکز آموزش ۰۳ عجب شیر آذربایجان شرقی
 4. مرکز آموزش ۰۴ بیرجند خراسان جنوبی
 5. مرکز آموزش ۰۵ کرمان
 6. مرکز آموزش ۰۶ تهران (ظاهرا تبدیل به پارک شده)
 7. مرکز آموزش ۰۷ کازرون فارس
 8. مرکز آموزش ۰۸ خاش سیستان و بلوچستان

دوره آموزشی خدمت سربازی چند روز است و شامل چه کارهایی می‌شود؟

دوره آموزش ارتش به‌صورت رسمی۶۰ روز یا دو ماه طول می‌کشه ولی پیشنهاد می‌کنم شما هفتاد روز در نظر داشته باشید چون تجربه نشون داده در روزهای آخر ممکنه امریه‌های سربازها با تاخیر چند روزه به دستشون برسه و همین باعث افزایش طول دوره میشه.

در دوره آموزشی کلیات مربوط به موارد مورد استفاده در سربازی به شما آموزش داده میشه مثل: طریق استفاده از سلاح، نگهبانی، وظایف نگهبان، نگهداری سلاح، زندگی در شرایط سخت، تیراندازی، رژه و …

در این دوره تمامی سربازهای یک گروهان آموزشی با همدیگر برابر هستند و از نظر درجه و پایه خدمتی تفاوتی با یکدیگر ندارند.

 

نکته خیلی مهم:

در صورتی که شما از مدارک مربوط به کسر خدمت و یا انتقالی به شهر محل خدمت خود برخوردار هستید حتما این مدارک را در دوره آموزشی به همراه داشته باشید و به منشی گروهان خود تحویل دهید.

تهیه لباس خدمت سربازی

تقریبا میشه گفت یک هفته تا ده روز بعد از شروع دوره آموزشی به تمامی سربازها مرخصی تحت عنوان مرخصی جدیدالورود داده می‌شود که در این مرخصی به خانه رفته و وسایل مورد نیازتان را به همراه بیاورید و از آن مهم‌تر اینکه لباس‌هایی که در آنجا به شما داده شده است را تعویض کرده و لباس‌های مناسب خود را تهیه کنید.

لباس‌هایی که شما در ابتدای خدمت دریافت می‌کنید معمولا شامل سایز دقیق شما نیست و به‌صورت تقریبی اندازه شما خواهد بود و نیاز به تعویض خواهد داشت.

پوتین‌های طبی و سبک برای استفاده در خدمت سربازی به شدت پیشنهاد می‌شود همچنین در نظر داشته باشید که استفاده ار بند کشی در خدمت ممنوع است پس فقط از بندهای معمولی استفاده کنید.

یکی دیگه از مواردی که به وفور به شخصه بین هم خدمتیام دیدم این بود که این دوستان به شدت علاقه به استفاده از لباس‌های جذب و دقیقا سایز خودشون داشتن، دوستان تجربه‌ی شخصی من بهم ثابت کرد که اگر لباساتون و نیم تا یک سایز بزرگ‌تر هم بگیرید برد کردید چون در این دوره شما تحرک بدنی زیادی خواهید داشت و اگر خوش شانس نباشید باید با عرق سوز شدن دست و پنجه نرم کنید و این هم یادتون باشه وضعیت استحمام و بهداشت در شرایط دوره آموزش شرایط مرتب و همیشه در دسترسی نیست پس زیاد روی این مساله حساب ویژه باز نکنید.

وضعیت غذایی در دوره آموزشی خدمت سربازی

بهتره با هم رک و صادق باشیم، دوستان در این دوره خبری از غذاهای خوش پخت و خوش آب و رنگ خونه نیست پس سعی کنید خودتون و وفق بدید و قبل از خدمت بخشی از روحیه ایراد گیرتون و بذارید خونه چون اونجا ارتشه و ارتش چرا نداره و این مساله فقط باعث اذیت شدن خودتون میشه، به این فکر کنید که برای بقا باید سیر باشید همین، دنبال این نباشید که از اون شرایط لذت ببرید.

درجه‌های ارتش

ارتش هم مثل هرجای دیگه سلسله مراتب و درجه‌بندی‌های خاص خودشو داره که به ترتیب زیر از کمترین درجه به بالاترین درجه نظامی تا جایی که خاطرم هست براتون می‌نویسم.

 1. سرباز
 2. گروهبان
 3. استوار
 4. ستوان
 5. سروان
 6. سرگرد
 7. سرهنگ
 8. سرتیپ

بعد از آموزشی چی میشه؟

خب دوماه از خدمتتون توی آموزشی گذشت و رژه پایان دوره هم رفتید و به خط شدید تا امریه بگیرید!

امریه چیست؟

امریه دستوریه که از مرکز به شما داده میشه و مکان خدمت بعدی شما در اون نوشته شده.

دوره کد چیست؟

بعد از اتمام دوره آموزشی تقسیم سربازها به دو شیوه صورت می‌گیره، گروه اول سربازهایی هستن که مستقیم به یگان محل خدمت خودشون میرن و مشغول خدمت سربازی میشن و گروه دوم سربازهایی هستن که برای گذروندن دوره کد معرفی می‌شن، حالا شاید براتون این سوال ایجاد بشه که اصلا دوره کد چیه؟

دوره کد یک دوره دو ماهه‌ی آموزشیه که از نظر کلی نسبت به دوره آموزشی تخصصی‌تره مثلا اگر شما در دوره آموزشی یاد گرفتید با اسلحه ژ۳ تیراندازی کنید توی دوره کد یاد می‌گیرید با خمپاره چطور کار کنید و از این قبیل آموزش‌ها اتفاقی دیگه‌ای که تو این دوره میوفته اینه که سربازها در انتهای دوره ارتقای درجه می‌گیرن و مثلا اگر سرباز هستن به گروهبان ارتقا داده میشن.

دوره کد در مراکز آموزشی مستقل نیست و در پادگان‌های عمومی شما این دوره رو می‌گذرونید پس آماده روبرو شدن با سربازهای پایه بالا باشید، در این دوره میشه گفت مقررات سخت‌گیرانه‌تر میشن و یه جوری شما برای ادامه خدمت حسابی آب‌بندی می‌شید.

آیا آموزشی و دوره کد اضافه خدمت داره؟

یکی از مساله هایی که برای سربازها وجود داره و بیشتر دربارش اشتباه می‌کنن اینه که آیا دوره آموزشی و دوره کد برای سربازها اضافه خدمت ثبت میشه یا نه؟

جواب این سوال مثبته با توجه به اینکه من خودم منشی گروهان بودم بهتون قول میدم که اضافه خدمت شما در این دوره ثبت میشه و براتون اعمال میشه.

اتمام دوره کد و شروع خدمت سربازی

خب چهارمین ماه خدمتتون هم تموم شد و حالا دیگه وقتشه که به یگان اصلی خودتون برید، یه پیشنهاد میدم، هیچوقت خودتون و برای شرایط خوبی آماده نکنید و همیشه انتظار بدترین شرایط و توی این دو سال داشته باشید چون هیچی بدتر از امید واهی نیست اینو بهتون قول میدم چون من اینو از نزدیک لمس کردم.

ممکنه به هر جای این کشور فرستاده بشید از سیستان و بلوچستان تا کرمانشاه و اردبیل و حتی تهران بغل خونتون ولی تمام احتمالات و در نظر داشته باشید.

خب بعد از دریافت امریه جدید به پادگان می‌رید و خودتون و به دژبانی معرفی می‌کنید و حسابی می‌گردنتون و بالاخره چون سرباز جدید (آشخور) هستید مسلما بیشتر اذیتتون می‌کنن ولی یادتون نره شما ممکنه در آینده نه چندان دور بهترین دوستای هم بشید پس سعی کنید حرف یا حرکتی از خودتون نشون ندید که باعث پشیمونی بشه.

بعد از دژبانی شما باید خودتون و به بخش جدیدالورودها که بهش میگن جایگزینی معرفی کنید، شما تا وقتی که معلوم بشه در کدام گردان و گروهان تقسیم می‌شید در این بخش خواهید بود و این ممکنه بین ۱ تا ۷ روز زمان ببره، نمی‌گم خوبه یا بد چون حس بلاتکلیفی عجیبی خواهید داشت ولی همیشه یادتون باشه که خدمت سربازی یک فرآیند زمانیه و همین هفت روز هم بخشی از خدمت شماست.

یه پیشنهاد دیگه هم که خدمتتون دارم اینه که هیچوقت دل به حرف‌ها، وعده‌ها و شایعاتی که می‌شنوید ندید و همیشه کار خودتون و به بهترین نحو انجام بدید و یادتون نره شما باید این دوره رو بگذرونید و به سلامت به خونه برگردید پس بهترین کار اینه که به آینده‌ای نگاه کنید که در انتظار شماست.

 

 

 

 

 

 

86 دیدگاه در “همه چیز درباره خدمت سربازی”

 1. علی

  سلام
  میشه بیشتر توضیح بدید که بعد از اتمام دوره آموزشی چه کسانی مستقیم به محل خدمت میرن و چه کسانی معرفی کد میشن؟بر چه اساسی هست؟
  بعد اینکه بعد از دوره آموزشی دقیقا افراد چی کار میکنند؟کار مرتبط با رشته دانشگاهی میکنن یا اصلا ربطی نداره؟
  ممنون

  1. پارسا کاکویی

   در ارتش زیاد دقتی به مدرک تحصیلی نمیشه و بصورت رندوم دسته بندی انجام میشه و تقریبا همه ی بستگی به نیاز ارتش داره و بر اساس نیاز سربازها تقسیم بندی میشن

  2. سروش

   بستگی داره دوست عزیز اگر مدرک بالا تحصیلی داشته باشید به شما درجه میدن و بله حدث شما درست است کار مربوط با رشته دانشگاهی خودتون رو انجام میدید و اگر دیپلم داشته باشید و تقریبا بی سواد باشید بهتون قول میدم گریه تون رو در بیارن و اگر چند مهارت هم بلد باشید که چه بهتر مثلا خط بلد باشید از مهارت شما استفاده میکنن و هر مهارتی که بلد باشین اونجا بدرد شما میخوره.

  3. یکی

   بیشتر رشته هایدفنی دوره کد میخورن

 2. رسول

  خیلی عالی ممنون بابت این مطلب، متاسفانه اطلاعات درباره خدمت سربازی در سطح فضای دیجیتال اونقدری که انتظار میره نیست

 3. مهران

  من یه دارو برای مشکل سیستم ایمنی باید بخورم . تو پادگان میذارن دارو ببریم ؟

  1. پارسا کاکویی

   اگر دارو با نسخه پزشک باشه، مخدر و روان گردان نباشه مشکلی نداره.

  2. میلاد

   سلام
   ميخواستم بدونم که ميشه از طریق خدمت سربازی وارد نظام شد و از این طریق شروع به کار کرد؟

   1. پارسا کاکویی

    بله میشه
    تو دوره آموزشی بهتون می‌گن چطوری

 4. شایان

  میشه درباره ی خدمت سربازی در سپاه هم توضیح بدید اگر ممکنه

  1. پارسا کاکویی

   من در ارتش خدمت کردم و شخصا درباره ی سپاه اطلاعاتی ندارم ولی در صورتی که بتونم اطلاعاتی به دست بیارم حتما باهاتون به اشتراک میذارم.

  2. سلام
   من یه بیماری دارم که باید هرشب یکدونه قرص بخورم می خواستم بدونم که میتونم تو دوره آموزشی و یا پادگان باخودم داشته باشم و بخورمش
   و درضمن میشه از طریق این بیماری تو شهر خودم خدمت کنم

 5. علیرضا

  سلام خسته نباشید.
  میشه بدونم شما چه سالی اعزام شدید و خدمتتون تموم شد؟
  و یه سوال دیگ اینکه الان تاریخ اعزام رو همون لحظه ارسال مدارک توی پلیس +10 میدن؟

  1. پارسا کاکویی

   من سال 92 رفتم، بله الان تاریخ حضور رو ظاهرا در پلیس+10 میگن بهتون

 6. مهدی کریمی

  سلام . یه سوال داشتم . اینکه آیا فرصت مطالعه برای کنکور تو دوره آموزشی و دوره ادامه سربازی هست و چقدر میشه کتاب برد و آیا وسایل شخصی رو تو جای خاصی مثل کمد نگه میداریم ؟!

  من آدم سرسختی هستم . اما بنا به دلایلی نمی تونم پشت کنکور بمونم و دوستم بهم گفت توی زمان های خالی از سربازی درس بخون و فقط برای روز کنکورت مرخصی بگیر و اگه قبول شدی توقف خدمت بزن و برو سر دانشگاه . فقط ممکنه مجبور باشی اگه قرار بود بعدادادامه خدمت بدی ،
  دوره آموزشی رو از اول بری !

  آیا به نظر شما این درسته ؟!

  یه جوان ۲۱ ساله مثل من چی اقداماتی باید انجام بده تا راخت تر سربازی رو سپری کنه و بتونه بیشتر از وقتش استفاده کنه ؟!

  1. پارسا کاکویی

   بله می تونید با خودتون کتاب ببرید و حتی برای کنکور آماده بشید، ولی بهتون پیشنهاد می کنم وسایل زیادی با خودتون نبرید و بعد مطالعه ی هر عنوان، عنوان بعدی رو ببرید.

 7. محبوبه آذری

  سلام, من پسرم شش ماه رفت خدمت الان دوهفته اس نرفته میگه برای چی باید برم, الان وضعیتش چی میشه؟؟ خیلی نگرانش هستم,

  1. پارسا کاکویی

   ایشون در ازای هر روز غیبت مشمول اضافه خدمت میشن، در ازای هر روز سه روز اضافه میخورن.

 8. رحمان

  سلام اموزشی من تمام شده افتادم هوانیروز کرمان ولی نرفتم جرم من چیه

  1. پارسا کاکویی

   سلام شما سرباز فراری محسوب میشید و مشمول جریمه و اضافه خدمت میشید و هرموقع که برگردید هم باید دوباره از همونجایی که الان هستید ادامه بدید.

 9. حجت خدایی

  سلام آیا با مدرک زیر دیپلم به سیستان و بلوچستان اعزام میشی؟؟

  1. پارسا کاکویی

   نه لزوما، ارتباط مستقیم با مدرک نداره.

 10. میلاد

  سلام آیا احتمالش هست کسی که تک فرزنده در شهر خودش خدمت کنه؟

  1. پارسا کاکویی

   سلام بله احتمالش هست، ولی در متن هم نوشتم زیاد روی احتمالات حساب نکنید.

 11. علي

  سلام
  امن و برادرم هر دو اعزام برج ٨هستيم
  امكانش هست به خاطر مشكلات خانوادگب اموزشي يه نفرمون داخل شهر خودمون باشه؟

  1. پارسا کاکویی

   این مساله رو نمی‌دونم ولی زمان ما یه قانون بود که وقتی دوتا برادر همزمان مشغول خدمت سربازی باشن، یکیشون میتونه توی شهر خودش خدمت کنه!
   حتما مدارکتون رو برای ارائه آماده کنید!

   1. نازنین

    سلام اگه کسی تو عجب شیر باشه بعد از چند روز برمیگرده دقیقا؟میشه راجع به مرخصی ها و وقتایی که میتونن تماس بگیرن توضیح بدین

    1. پارسا کاکویی

     سلام، معمولا تو آموزشی مرخصی ندارید.
     برای تماس در زمان های استراحت می تونید تماس بگیرید.

     1. Zhr

      سلام حدودا چ ساعتهایی میتونن تماس بگیرن

     2. پارسا کاکویی

      سلام معمولا زمان استراحت بعد از ناهار و آخر روز

 12. DT

  سلام جناب کاکویی
  وظایف منشی رو می فرمایید؟ اگه بتونم منشی بشم ارزشش رو داره؟ با فرض اینکه قصد دارم برای کنکور هم مطالعه داشته باشم و آمادگی بدنی خوبی هم ندارم

  1. پارسا کاکویی

   سلام
   وظایف معمولا یکسان نیست ولی با توجه به چیزی که من دیدم منشی مسئول انجام امورات فرمانده است. نامه نگاری و آفیس و تلفن‌ها و…
   اگر اهل درس و ادامه دادنش هستی حتما ادامه بده!

 13. ملیکا

  سلام کسی که بخاد زودتر بره سربازی باید چیکار کنه؟

  1. پارسا کاکویی

   سلام اگر از هجده سال گذشته باشن می‌تونن دفترچه پست کنن و بعد از اومدن زمان اعزام درخواست تعجیل بزنن.

 14. علی خشترودی

  سلام.شرمنده میخاستم بدونم تو کدوم ارگان میشه روزی ۶ ۷ ساعت مطالعه داشت، و گیر ندن به مطالعه زیاد ؛یا حتی خودشون ترغیب کنن؟؟ اصلا امکان داره؟؟

  1. پارسا کاکویی

   سلام
   حقیقتش این ارتباط مستقیم با فرمانده شما داره ولی ارگان عقیدتی برای فعالیت‌های فرهنگی مناسبه.

 15. حمید

  با سلام من ۲۳ سالمه و میخوام از دانشگاهم انصراف بدم وبه خدمت برم. اما میخوام واسه کنکور درس بخونم و از نظر درسی هم تواناییش رو دارم ولی استرس زیادی دارم و همش میگم نکنه اونجا نمیشه درس خوند. بعد یه مشکلی هم که دارم بیماری اعصاب دارم و بخاطر این مورد میشه بندازنم تو شهر خودم یا از رزم معاف بشم؟

  1. پارسا کاکویی

   سلام
   اگر اجباری ندارید انصراف ندید و ادامه بدید و با مدرک بالاتر برید برای خدمت.
   در صورتی که بیماری دارید حتما مدارکتون رو ارائه بدید.
   با این فکر که برید و اونجا درس بخونید نرید خدمت چون هیچ چیز مشخص نیست.

   1. yasaman

    سلام . وقتتون بخیر
    ببخشید میخواستم بدونم وضعیت تلفن ها در پادگان ارتش نیرو هوایی چطور هست ؟ برادرم ١۴ روزه آموزشی رفته ولی هیچ تماسی نگرفته و ماهم نمیتونیم با پادگان تماس بگیریم یک بار هم که موفق شدیم تلفن رو وصل نکردن

    1. پارسا کاکویی

     تلفن هست ولی دسترسی بهش خیلی سخته برای سربازها حتما شما سعی کنید تماس بگیرید چون سربازها اختیار کامل ندارن.

 16. رضایی

  سلام. روزتون بخیر
  راجع خدمت سربازی تو دانشگاه افسری امام علی اطلاعی دارین شما؟
  من امروز اموزشیم تموم شد و اونجا تقسیم شدم

  1. پارسا کاکویی

   سلام، خیر متاسفانه بنده اطلاعی ندارم

 17. سینا

  سلام چند تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین
  یکی این که من پدرم از مادرم جدا شده و مادرم مشکلات پزشکی داره پاش مشکل داره و داروی قلب میخوره خلاصه احتیاج به مراقبت داره با این شرایط میتونم تو شهر خودم بیفتم و شب بیام خونه؟چون مادرم نمیتونه از خودش مراقبت کنه و شرایط مالی ندارم پرستار بگیرم براش
  یکی این که راهی هست بیفتم ارتش؟مثلا کجا درخواست بدم اینا چون میخوام فقط تو ارتش خدمت کنم؟
  اخریشم اینه که سربازایی مثل من میتونن برای تکاوری و دوره های پیشرفته اموزشی درخواست بدن که برن؟ مثلا قواصی چتر بازی اینا؟

  1. پارسا کاکویی

   سلام دوست عزیز
   شما میتونید مدارکتون رو با دلیلِ سرپرست خانوار بودن ارائه بدید امیدوارم که نتیجه‌ای که خیره بگیرید.
   برای اون آموزش هایی که گفتید هم باید کادر ارتش باشید.

 18. محمد

  سلام دادا من آرایشگرم زیر دیپلم چشمامم یکم ضعیفه شاید معاف از رزم بشم میخواستم بدونم با این شرایطی که دارم ارتش برام بهتره یا سپاه ….؟؟

  1. پارسا کاکویی

   سلام رفیق، حقیقتش من ارتش بودم، با توجه به حرفه‌ای که بلدی ایشاله خدمت خوبی خواهی داشت.

 19. محمدرضا

  سلام و وقت بخیر. اگه با نمره چشم بشه معاف از رزم شد. ایا در ارتش معاف از رزمی در کل خوبه یا نه؟ یعنی با فرض افتادن در ارتش با مدرک ارشد. دنبال معاف از رزم برم یا نه؟ ممنون

  1. پارسا کاکویی

   حقیقتش زیاد فرقی نمیکنه، نهایتا پست‌های کم دردسرتری بهتون می‌خوره و سلاح تحویلتون نمی‌دن!

 20. سجاد

  سلام داداش از کی میتونیم از دفترچه درمانی سربازی استفاده کنیم من فتق دارم ۱۹ این ماه اعزام میشم میخواستم هر وقت بیمه شدم عمل کنم

  1. پارسا کاکویی

   تو همون یکی دو هفته اول دفترچه میرسه بهتون و شما می‌تونید ازش استفاده کنید.

 21. محمدرضا

  ممنون از شما

 22. داریوش

  سلام
  اگر شخص مشمول کد ارتش بخوره، میتونه یگانش رو به وزارت دفاع تغییر بده؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید

  1. پارسا کاکویی

   سلام خیر تغییر یگان امکان نداره

   1. میلاد

    سلام خسته نباشید من ۱۹م اعزامم محل اعزام ارومیه ست و محل آموزشی ۰۳عجب شیر میتونم خودم مستقیم برم عجب شیر نرم ارومیه؟

    1. پارسا کاکویی

     سلام، شما باید برید مرکز آموزش تا امریه رو بگیرید! بدون امریه نمی‌تونید برید به یگان.

 23. امیرحسین

  سلام وقت بخیر
  بنده یکم دی ماه اعزام هستم و چند سوال دارم
  یکی این که آمادگی بدنی خوبی باید داشته باشم؟
  دوم این که میشه گوشی ساده بی دوربین برد ؟ یا تحویل دژبانی داد و موقه نیاز گرفت؟

  1. پارسا کاکویی

   سلام، بله بهتره آماده باشید.
   خیر گوشی نمیشه ببرید.

 24. علی

  سلام معاف از رزم بودن چه مزیتی داره ؟
  من دوس دارم سربازیم سخت باشه ولی کم باشه
  به نظرتون برم دنبال معاف از رزم گرفتن یا نه چون میتونم بگیرم

  1. پارسا کاکویی

   سلام، بله به نظر من حتما برو دنبالش چون به دردت می‌خوره!

 25. سعید

  سلام. من ۱۹ دی اعزام میشم. مادرم تنهاس .واسه این که شهر خودم بیافتم چی کار باید بکنم ؟؟؟؟

  1. پارسا کاکویی

   سلام، حتما مدارک مورد تایید رو با خودت ببر و تحویل فرمانده گروهانتون بده تا برات پیگیری کنه.

 26. مهدی

  سلام. وقت بخیر. بنده سابقه خدمت دارم در نیروی انتظامی. حدودا ۱۰ ماه. به نظرتون مجددا آموزش میبینم یا خیر؟
  تشکر.

  1. پارسا کاکویی

   شما بعد از احتسابِ جریمه و اضافه خدمت می‌تونید از یگان خدمت خودتون رو ادامه بدید.

   1. مهدی

    سلام. وقت بخیر.
    جسارتا فکر میکنم منظورم رو اشتباه به محضر شریفتون رسوندم!!! بنده با قبولی در دانشگاه، ایست خدمتی گرفتم. غیبت نداشتم. صرفا سوالم این هست که آیا آموزش مجدد خواهیم داشت یا خیر؟!

 27. alperan

  سلام بعد از اموزشی در محل یگان اصلی با توجه به مهارتت دسته بندیت میکنن؟ چون در درمان و تشخیص و بقیه زمینه های درمانی بک رند دارم ایا این تاثیری داره؟

  1. پارسا کاکویی

   سلام
   این مساله بستگی به مدرک تحصیلی شما داره که مرتبط باشه یا نه!

 28. پویا

  میشه رو پارتی حساب کرد؟

  1. پارسا کاکویی

   بگم نه دروغ گفتم.

 29. محمدرضا

  سلام در پادگان بخشی هست به نام اجودانی یا همان شعبه وظیفه ایا تاریخ ترخیصی که شعبه وظیفه اعلام میکند درست است و ملاک ترخیصی سرباز همان است؟

  1. پارسا کاکویی

   سلام
   بله در اکثر مواقع درسته.

 30. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم اموزشی ارتش شامل چه مواردیه مثله دویدن سینه خیز و….مدت زمان چه قدره و تا چه مدت این کار ادامه پیدا میکنه؟و درمورد پشت نگهبانی ۲ساعته؟

  1. پارسا کاکویی

   سلام
   بله این آموزش‌ها هم در دوره آموزشی هست.
   پست دو ساعته!
   ۶۰ روز طول می‌کشه.

 31. محمدحسین

  سلام دوستان کسی هست که بعد تقسیم افتاده باشه دانشگاه افسری و از شرایط و فضا و… بگه؟
  ممنون

 32. مهدی رضایی..

  سلام
  من یه بیماری دارم که باید هرشب یکدونه قرص بخورم می خواستم بدونم که میتونم تو دوره آموزشی و یا پادگان باخودم داشته باشم و بخورمش
  و درضمن میشه از طریق این بیماری تو شهر خودم خدمت کنم

 33. محمد شهسواری

  سلام اگه میشه بگین احتمالش هست با دوست خودمون تو سربازی یه جا بیفتیم . اگه میشه بگین لطفاً؟؟؟؟!!!!!

  1. پارسا کاکویی

   غیرممکن نیست.
   دفترچه رو از یه جا بگیرید و با همدیگه همزمان پست کنید.

 34. amir

  سلام جناب خسته نباشید من متولد سال ۸۲ ماه اردیبهشت هستم میخاستم بدونم در چه سالس باید برم سربازی ممنون

  1. پارسا کاکویی

   هجده سال تمام مشمول هستی مگه اینکه دانشجو باشید

 35. مریم

  سلام، من میخوام دفترچه خاطراتمون رو بدم نامزدم با خودش ببره آموزشی. آیا امکانش وجود داره؟

  1. پارسا کاکویی

   سلام، بله مشکلی نداره

 36. Ftm

  سلام وقت بخیر
  بردار من سع روز پیش اعزام شده مرزن اباد دوره اموزشی هنوز هیچ تماسی نگرفته و ما نگرانیم
  کی میتونن تماس بگیرن؟!
  اخه میگن تا۸روز نمیتونن تماس بگیرن درسته؟؟؟

 37. حسین

  سلام چند نفرو میشناسم میگن که موقع پست هواست باشه که اسلحه رو ندوزدند وگرنه بدبخت میشی یا میگن تو پادگان امای بدی وجود دارن که هروئین یا مواد نخدر میارن تو پادگان و ممکنه برا شما دردسر درست کنه اینا واقعیت دارن لطفا جواب بدید

  1. پارسا کاکویی

   بله کاملا واقعیت داره.
   منتظر یک دنیای تمیز نباشید.

 38. فاطمه

  سلام وقت بخیر
  پسر من هفده سالش هست آیا میتونه تو این سن به سربازی بره ؟؟
  ممنون میشم اطلاع بدین .

  1. پارسا کاکویی

   سلام خیر
   باید هجده سال تمام بشه!

دیدگاه خود را بنویسید