instagram-facebook-twitter-app-sign

تاثیر اینستاگرام و سایر شبکه های مجازی در رفتار جامعه

در دهه ی اخیر شاهد افزایش استفاده از شبکه های مجازی و به موزات آن افزایش انواع این شبکه ها بوده ایم.

شاید ارتباطات مجازی در ایران با ورود پیامک ها یا همان اس ام اس ها شروع شد و پس از آن با را اندازی اینترنت همگانی مسیر جامعه و به خصوص نسل دهه شصت به پای مانیتورهای سفید و طوسی و مشکی کشید ، جایی که می توانستند بعد از اتصال پر سر و صدایی و شنیدن شکایت های خانواده برای لحظاتی ارتباطی بی حدومرز را لمس کنند ارتباطی از جنس موتور جستوجو گر یاهو و یاهو مسنجر که یک پیام رسان ساده بود.

این ارتباط پس از مدتی با اومدن شبکه اینترنت پر سرعت (در کلام) رنگ عوض کرد بیشتر به تصویر کشیده شد و با حضور شبکه های اجتماعی در ایران مسیر جدیدی در پیش روی جوان ایرانی نمایان شد .

شاید بشه همین جا از اولین نسل های شبکه های اجتماعی جهانی و وطنی نام برد شبکه هایی از جنس یاهو۳۶۰ و کلوب در ایران که در حال حاضر میشه گفت هردو این دو بستر به کار خود پایان دادند که در ادامه میتونیم دلایل این عمر کوتاه و بهتر بشناسیم .

شاید بشه یکی از اصلی ترین دلایل رشد ناگهانی استفاده از شبکه های اجتماعی در کشور و ورود اینترنت به سیم کارت ها و همچنین افزایش استفاده از گوشی های هوشمند دانست .

با اضافه شدن سیستم عامل های اندروید و IOS  به سبد خرید کاربران حالا نوبت به نرم افزارهای ارتباطی و اجتماعی رسیده بود تا خودی نشان بدهند و مخاطبین هدف خود را پیدا کنند.

کم کم استفاده از شبکه های مجازیِ پیش از گوشی های هوشمند مانند فیس بوک و توییتر رو به کاهش گذاشت و البته روند محدودیت های کشوری هم در این کاهش بی تاثیر نبود.

پیامرسان هایی که یکی پس از دیگری می آمدند و جای خود را به نمونه های جدید تر به روزتری می دادند.

نرم افزارهایی مانند وایبر ، وی چت ، واتس اپ ، اسنپ چت و تلگرام و به تازگی نمونه های وطنی این نرم افزار ها مانند سروش ، بله و …

اما بدون شک در بین این سیل عظیم نرم افزاری و خلاقیت ها یکی از این نرم افزارهای شبکه اجتماعی در بین مخاطب ایرانی به شدت همه گیر شده و جایگاه خود را با قدرت پیدا کرده به صورتی که می توان این ادعا را داشت که امروزه این شبکه اجتماعی در بین مخاطب ایرانی جایگاه ویژه ای دارد و شاید بخشی از برنامه روزانه ی او را تشکیل داده است .

اینستاگرام ، نرم افزاری که از نظر محتوایی بر پایه عکس راه اندازی شد ولی پس از گذشت مدت کوتاهی جای خالی ویدیو را حس کرده و ویدیو های ۱۵ ثانیه ای را به خود افزود.

این نرم افزار که در ابتدا عکس های شما را در کادری مربعی نمایش میداد امروز این عکس ها را در کادر های متنوعی برای مخاطبین نمایش می دهد که میتوان این تغییرات را یکی از نقاط قوت این نرم افزار دانست که نشان از انعطاف پذیری بالای آن برای ارتباط نزدیک تر با کاربران دارد .

در ابتدا شاید بشه ادعا کرد که این نرم افزار در نسخه های اولیه تمرکزی بر روی الگوریتم های نشان نداد ولی با گذشت زمان و رفته رفته اینستاگرام هرچه بیشتر به قدرت تصمیم گیری و هدایت مخاطب مجهز شد به نحوی که امروزه الگوریتم های اینستاگرام برای شما تصمیم میگیرد که چه زمانی چه محتوایی را به چه نحوی شاهد باشید.

محتوای مورد استفاده در اینستاگرام در حال حاضر در غالب عکس ، فیلم های یک دقیقه ایی ، فیلم های تقریبا نامحدود (IGTV) می باشد اما نمیتوان این نکته ی اساسی را فراموش کرد که بخش عمده ای از محتواهای بارگذاری شده ی شبکه های اجتماعی را عکس هایی غالبا در کادر عمودی و فیلم های پانزده ثانیه ای (مجدد) تشکیل داده است که به عنوان استوری مخاطبین شناخته می شود .

استوری اینستا در حال حاضر شاید یکی از محبوبترین و شاید محبوبترین قابلیت این اپلیکیشن است که مخاطبین وسیعی را به خود اختصاص داده است و از سوی مدیران و توسعه دهندگان این نرم افزار نشان داده شده است که توجه ای خاص به این بخش وجود دارد و همیشه در آپدیت های این برنامه قابلیت های اساسی و تاثیر گذاری برای استوری اینستا اختصاص داده شده است که میتوان به نمونه های اخیر اشاره کرد.

قابلیت پرسش سوال و نظرسنجی : یکی از این قابلیت ها که در آپدیت ها یکسال اخیر به اینستاگرام و تخصصا بخش استوری اضافه شده است قابلیت ایجاد نظر سنجی و ایجاد سوال جواب برای مخاطبین بوده است ، میشه گفت در این بخش فرصتی برای آشنایی بیشتر میزبان و دنبال گنندگان به وجود آمده است ولی یکی از اتفاقاتی که به وفور در استفاده از این قابلیت حداقل در ایران مشاهده شده است استفاده تماما شخصی از این قابلیت ها بوده و سوالاتی که جوابی مشخص به خود را در پی خواهد داشت …

-نظرتون درباره من چیه ؟

-به نظرتون من خشگلم ؟

و سوالات اینچنینی ، به نظر شما کسی جز جوابی که مورد پسند شما باشد را ممکن هست برای شما ارسال کند ؟

عکس العمل اشخاصی مانند من ( پارسا کاکویی ) به چنین پدیده ای و دیدن جواب های قابل پیش بینی چیزی جز Mute  کردن استوری های شخص میباشد

آموزش Mute  کردن استوری اینستا :

این بخش نیاز به هیچ آموزش خاصی ندارد کافیست رو عکس شخص مورد نظر برای چند ثانیه انگشت خود را نگه دارید تا صفحه ای همانند صفحه زیر برای شما باز شود

 

instagram story

و فقط کافیه تا گزینه ی مورد نظرتونو انتخاب کنید و دیگه شاهد استوری شخص مورد نظر نباشید.

خب به موضوع بر میگردیم ، یک نکته ی دیگه که برای تحلیل گرهای اجتماعی و رفتار اجتماعی مصرف کننده ها اهمیت بالایی داره اینه که عمده مصرف کننده های شبکه های مجازی رفتار و رنگ و بوی زندگی خودشون و در فضای دیجیتال و با توجه به تغییرات تغییر میدن حتی اگر اون امکان و اون آپدیت برای استفاده ی اونها تعبیه نشده باشه و حتی ممکنه مخاطب هدف خودشو داشته باشه ولی خوب یا بد اکثر مصرف کنندگان به سمت اون میرن و حتی Life style  خودشونو برای استفاده از این امکان دستخوش تغییر میکنن.

این رفتار در اکثر تغییرات این روزهای اینستاگرام از طریق محتواهای ارسالی میشه حس کرد و نمونه ی این محتوا دقیقا در نمونه ای که در بالا براتون ذکر شد اومد.

شاید فضای مجازی فضایی شده برای التیام و پر کردن خلا های موجود در جامعه ی حقیقیه، شاید باید در زندگی حقیقی بیشتر از خوبی ها و نیمه پر های لیوان شخصیت همدیگر بگیم و بزاریم دیگران نکات مثبت خودشون چشم در چشم از ما بشنون بهشون این فرصت و بدیم که اون نکات و تقویت کنن و با تقویت این نکات بتونن سهم نقاط ضعف شخصیتی که در تمام انسانها وجود داره رو کم و کمتر کنند .

از تعریف کردن از همدیگه نباید بترسیم اگر میخوایم شخصیت و جامعه ی ما پر از انرژی و دیدگاه مثبت به زندگی بشه بد نیست به جای کنکاش در باره ی بدی ها از خوبی های همدیگه بگیم و یاد بگیرییم میشه در باره ی خوبی های هم کامنت بزاریم ، دقیقا همانطور که در فضای مجازی به راحتی میتونیم از نکات مثبت هم تعریف کنیم پس میتونیم این نکات و در فضای واقعی زندگی هم به همدیگه یادآوری کنیم.

هیچوقت این تصور و در خودمون ایجاد نکنیم این ما هستیم که داریم شبکه مجازی و کنترل می کنیم بلکه این فضای مجازی که مارو هدایت میکنه سبک و شیوه ی زندگی مارو به سمتی که می خواد خم میکنه .

و برای اثبات این حرف اشاره میکنم به قابلیت پخش زنده ی اینستاگرام که تا قبل از رونمایی از این قابلیت شاید هیچکس تصور چنین قابلیتی و نمیکرد ولی الان میبینیم که چطور بخشی از کاربران مسیر خود را به سمت ایجاد و پخش زنده منحرف می کنند تا این قابلیت هم مورد استفاده قرار بدن و میشه گفت اینروزها هدف اینه که این استفاده ها صورت بگیره و لزوما این ملاک نیست که به چه عنوان و با چه محتوایی این اتفاق میوفته و حاصل این امر چیزی نیست جز کاهش کیفیت صفحه ی شما و از دست دادن مخاطب ، شاید اگر امکانات و بر حسب لزوم و کارایی مورد استفاده قرار بدیم و برای هر کدوم اونها محتوایی در خور و مناسب را آماده کنیم روند خیلی مناسب تر را طی کنیم .

در پایان لازم میدونم دوباره به این موضوع اشاره کنم که استفاده کردن مساله ی ما نیست چطور استفاده کردن ملاکه و اینکه نزاریم شبکه های مجازی ما و لایف استایل مارو هدایت کنند بلکه این ما باشیم که میتونیم زندگی حقیقی خودمون و در قالبی مجازی در این چهارچوب بگنجونیم .

با تشکر از وقت تمامی شما عزیزان

امیدوارم همیشه خودتون باشید

خود خوبتون باشید

پارسا کاکویی

نظر

 • mohammad.

  مفید بود ممنون

 • کارشو

  سلام و خسته نباشید عالی بود مطلبتون ممنون از زحماتتون نظریه و دیدگاه جالبی بیان کردید

  • پارسا کاکویی

   ممنون از شما برای وقتی که گذاشتید، محبت دارید.

 • نوشتن یک دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *