همه چیز درباره خدمت سربازی

هرچیزی که باید درباره خدمت سربازی بدونی…

چند وقتی میشه که هربار تو شبکه های اجتماعی خودم یکی از خاطرات دوران خدمت سربازی خودم رو می‌ذارم با سوالات متعدد دوستان روبرو می‌شم واسه همین تصمیم گرفتم یک نگاه کامل به این مساله که تقریبا بزرگترین چالش زندگی خیلی از مردم این کشوره داشته باشم و بخشی از خاطرات و تجربیات خودمو در این فضا بیان کنم تا شاید بتونه به دوستانی که تصمیم دارن به خدمت سربازی برن کمک کنه.

پس اینبار برای دل خودم می‌نویسم…

خدمت سربازی، برم یا نرم؟

خب تقریبا بیشترین سوالی که با اون روبرو شدم همین سوال بوده که به خدمت برم یا نه!

خب در جواب میشه گفت این مساله که بریم یا نه در نهایت در اختیار من و شما نبوده و نیست و من همیشه پیشنهادم این بوده که بهتره تا وقتی که توان و از اون مهمتر اعصاب این کار و دارید اون و انجام بدید و زمان و از دست ندید، از اونجایی که شرایط در کشور ما معمولا با تغییر همراه هست و قوانین کم و بیش دستخوش تغییرات دوره ای میشن شما بهتره رو قوانینی که امروز حاکم هستن دلخوش نباشید، من همیشه این مثال و برای دوستان می‌زنم که امروز ممکنه شما بدون کارت پایان خدمت اجازه ی سند زدن، ازدواج، رانندگی و… رو داشته باشید ولی چه تضمینی وجود داره که این قوانین تا همیشه ثابت بمونه و تغییر نکنه؟

شما تصور کنید که زمانی که یک زندگی کامل و برای خودتون ساختید قانونی تصویب بشه که در صورت اینکه پدر کارت پایان خدمت نداشته باشه حق دریافت شناسنامه برای فرزندشو نداره… حالا می‌خواید چیکار کنید؟

در این که این مساله خواه ناخواه به شکلی اجبارگونه برای ما وضع شده است شکی نیست ولی می‌تونیم بگیم که لج کردن با این قانون به نوعی لج کردن با خودمونه و فقط سرنوشت خودمون و به هاله ای از ابهام بدل می‌کنیم، پس بهتره که با چشمان باز و به صورت منطقی در این باره تصمیم بگیریم.

سربازی سخته؟

خدمت سربازی همون چیزیه که نمیشه گفت سخته یا راحت چون ارتباط عمیقی با شما و قدرت وفق پذیری شما داره.

یکی از نکات مهمی که سختی خدمت سربازی و تعیین میکنه آدمایی هستن که شما در طول خدمت با اونا روبرو می‌شید و باهاشون به نحوی زندگی می‌کنید، من همیشه اینو گفتم که شما ممکنه سر کوچه خودتون خدمت کنید ولی چون مافوق خوبی ندارید اون خدمت به سختی براتون طی بشه در حالی که شاید شما از نظر موقعیت مکانی در جغرافیای بدی قرار بگیرید ولی انسانهای وارسته ای در کنار شما باشن و همین میتونه خدمت سربازی و براتون خیلی قابل تحملتر کنه، پس فکر کنم بهتر اینطور بگیم که سعی کنید خیلی زود تصمیم نگیرید و تلاشتون در طول خدمت روی تعامل با اطرافیان باشه.

 

شروع داستان…

خب شروع داستان ما از اونجاییه که یه روز می‌فهمی دیگه وقتش شده و باید برای رفتن به یکی از سختترین مراحل زندگیت آماده بشی، مرحله ای که معمولا اولش همه در برابرش مقاومت می‌کنن و دوست ندارن که به راحتی بهش تن بدن و اینو باور کنن که وقت رفتن شده و یجوری مثل آخر دنیا بهش نگاه می‌کنن.

به خودت میای و میبینی دفترچه خدمتی که از پستخونه گرفته بودی تو دستت پر شده و همراه با برگه واکسن و کپی شناسنامه و عکس و… آماده تحویل به کارمند پلیس+۱۰ هست.

دفترچه رو تحویل میدی و منتظر خبر تاریخ اعزامت میمونی و معمولا تو این مدت فشار روحی سختی روت هست و هنوز نمیخوای قبول کنی که تاریخ اعزامت مشخص شده و باید در تاریخ موعود بری به میدون سپاه…

خب…

حالا که تا اینجای قصه رو باهام اومدی بزار چندتا نکته ی خیلی مهم و بهت بگم.

 1. بخوای نخوای باید واسه رفتن به خدمت سربازی موهای سرت رو با نمره چهار بزنی، اینو از من داشته باش و قبل رفتن به پادگان تو آرایشگاه همیشگیت برو و اینکار و انجام بده، اصلی ترین دلیلی که ازت می‌خوام این کار و انجام بدی وضعیت بهداشتیه، کم ندیدم کسایی که توی پادگان اقدام به اصلاح کردن و بخاطر همین مسائل بهداشتی پوست سرشون حساسیت نشون داده و به مشکل خوردن.
 2. روزی که قراره بری میدون سپاه برای تقسیم لازم نیست اشتباه منو بکنی و با خودت ساک و وسایلتو ببری اون روز شما جایی نمیری فقط تو یک حیاط بزرگ به خط می‌شید تا زمان اعزام و مرکز آموزشتون معلوم بشه، بعدش برمی‌گردید خونه تا روز اعزام، اگر مدرک تحصیلی شما دیپلم باشه ۱۹ برج اعزام می‌شید ولی در غیر اینصورت روز اول ماه اعزام خواهید شد.

 

خب ادامه داستان…

حالا محل خدمت شما معلوم شده و می‌دونید که چه روزی قراره به این محل اعزام بشید و می‌تونیم بگیم که بیشترین سوالی که در این موقع از همه می‌پرسید اینه:

 

وسایل مورد نیاز سربازی (دوره آموزشی) – برای سربازی چی ببریم؟

قبل از اینکه بخوام لیست این وسایل و براتون بنویسم بد نیست که اینو بگم که یادتون نره ساک بزرگ نبرید و سعی کنید به صورت بهینه از وسایل و انرژیتون استفاده کنید.

 1. مسواک و خمیردندون
 2. طناب ( برای زمان شستشوی البسه نیاز میشه)
 3. بیسکوییت ساقه طلایی
 4. لیوان (شیشه ای و آهنی به هیچ وجه)
 5. خشکبار
 6. خرما
 7. دفترچه و خودکار
 8. داروهای مورد نیاز
 9. کرم های پوستی ( در صورت داشتن حساسیت )
 10. تیغ یکبار مصرف
 11. شامپو، صابون،حوله کوچیک
 12. جوراب خدمت (از خیابان حسن آباد تهیه کنید)
 13. لباس مورد نیاز با توجه به فصل و محل خدمت
 14. کارت تلفن (به مقدار لازم)
 15. سررسید (برای جمع کردن یادگاری)
 16. شماره های ضروری
 17. اسپری یا ادکلن
 18. قرص جوشان
 19. پودر لباس شویی در یک کیسه فریزر
 20. کیسه فریزر اضافه
 21. لباس زیر (شورت پاچه دار زیر پیراهن آستین دار)

 

این بیست مورد اونایی بود که الان خاطرم هست ولی قول میدم در صورتی که بیش از این یادم اومد حتما اضافه کنم.

 

مراکز آموزش نیرو زمینی ارتش

با توجه به اینکه من در نیرو زمینی ارتش خدمت کردم سعی کردم در اینجا هم از اطلاعاتی که دارم در اختیارتون بزارم تا شاید بتونه کمکتون کنه.

نیرو زمینی ارتش برای دوره آموزشی سربازهای خودش مراکز مختلفی و اختصاص داده که در اینجا از اونها فقط نام خواهیم برد.

 1. مرکز آموزش ۰۱ تهران
 2. مرکز آموزش ۰۲ تهران
 3. مرکز آموزش ۰۳ عجب شیر آذربایجان شرقی
 4. مرکز آموزش ۰۴ بیرجند خراسان جنوبی
 5. مرکز آموزش ۰۵ کرمان
 6. مرکز آموزش ۰۶ تهران
 7. مرکز آموزش ۰۷ کازرون فارس
 8. مرکز آموزش ۰۸ خاش سیستان و بلوچستان

دوره آموزش چند روز است و شامل چه کارهایی می‌شود؟

دوره آموزش ارتش رسما ۶۰ روز یا دوماه طول میکشه ولی پیشنهاد میشه شما هفتاد روز در نظر داشته باشید چون تجربه نشون داده در روزهای آخر ممکنه امریه های سربازها با تاخیر چند روزه به دستشون برسه و همین باعث افزایش طول دوره میشه.

در دوره آموزشی کلیات مربوط به موارد مورد استفاده در سربازی به شما آموزش داده میشه مثل: طریق استفاده از سلاح، نگهبانی، وظایف نگهبان، نگهداری سلاح، زندگی در شرایط سخت، تیراندازی، رژه و …

در این دوره تمامی سرباز های یک گروهان آموزشی با همدیگر برابر هستند و از نظر درجه و پایه خدمتی تفاوتی با یکدیگر ندارند.

 

نکته خیلی مهم:

در صورتی که شما از مدارک مربوط به کسر خدمت و یا انتقالی به شهر محل خدمت خود برخوردار هستید حتما این مدارک را در دوره آموزشی به همراه داشته باشید و به منشی گروهان خود تحویل دهید.

تهیه لباس خدمت

تقریبا میشه گفت یک هفته تا ده روز بعد از شروع دوره آموزشی به تمامی سربازها مرخصی تحت عنوان مرخصی جدیدالورود داده می‌شود که در این مرخصی به شما یک فرصت یک هفته ای داده می‌شود تا به خانه رفته و وسایل مورد نیاز خود را به همراه خود بیاورید و از آن مهمتر اینکه لباس هایی که در آنجا به شما داده شده است را تعویض کرده و لباس های مناسب خود را تهیه کنید.

لباس هایی که شما در ابتدای خدمت دریافت می‌کنید معمولا شامل سایز دقیق شما نیست و بصورت تقریبی اندازه شما خواهد بود و نیاز به تعویض خواهد داشت.

پوتین های طبی و سبک برای استفاده در خدمت سربازی به شدت پیشنهاد می‌شود همچنین در نظر داشته باشید که استفاده ار بند کشی در خدمت ممنوع است پس فقط از بندهای معمولی استفاده کنید.

یکی دیگه از مواردی که به وفور به شخصه بین هم خدمتیام دیدم این بود که این دوستان به شدت علاقه به استفاده از لباس های جذب و دقیقا سایز خودشون داشتن، دوستان تجربه ی شخصی من بهم ثابت کرد که اگر لباساتون و نیم تا یک سایز بزرگتر هم بگیرید برد کردید چون در این دوره شما تحرک بدنی زیادی خواهید داشت و اگر خوش شانس نباشید باید با عرق سوز شدن دست و پنجه نرم کنید و این هم یادتون باشه وضعیت استحمام و بهداشت در شرایط دوره آموزش شرایط مرتب و همیشه در دسترسی نیست پس زیاد روی این مساله حساب ویژه باز نکنید.

وضعیت غذایی در دوره آموزشی

بهتره با هم رک و صادق باشیم، دوستان در این دوره خبری از غذاهای خوش پخت و خوش آب و رنگ خونه نیست پس سعی کنید خودتون و وفق بدید و قبل از خدمت بخشی از روحیه ایراد گیرتون و بزارید خونه چون اونجا ارتشه و ارتش چرا نداره و این مساله فقط باعث اذیت شدن خودتون میشه، به این فکر کنید که برای بقا باید سیر شید همین، دنبال این نباشید که از اون شرایط لذت ببرید.

درجه های ارتش

ارتش هم مثل هرجای دیگه سلسله مراتب و درجه بندی های خاص خودشو داره که به ترتیب زیر از کمترین درجه به بالاترین درجه نظامی تا جایی که خاطرم هست براتون می‌نویسم.

 1. سرباز
 2. گروهبان
 3. استوار
 4. ستوان
 5. سروان
 6. سرگرد
 7. سرهنگ
 8. سرتیپ

بعد از آموزشی چی میشه؟

خب دوماه از خدمتتون توی آموزشی گذشت و رژه پایان دوره هم رفتید و به خط شدید تا امریه بگیرید!

امریه چیست؟

امریه دستوریه که از مرکز به شما داده میشه و مکان خدمت بعدی شما در اون نوشته شده.

دوره کد چیست؟

بعد از اتمام دوره آموزشی تقسیم سربازها به دو شیوه صورت می‌گیره، گروه اول سربازهایی هستن که مستقیم به یگان محل خدمت خودشون میرن و مشغول خدمت سربازی میشن و گروه دوم سربازهایی هستن که برای گذروندن دوره کد معرفی می‌شن، حالا شاید براتون این سوال ایجاد بشه که اصلا دوره کد چیه؟

دوره کد یک دوره دو ماهه ی آموزشیه که از نظر کلی نسبت به دوره آموزشی تخصصی تره مثلا اگر شما در دوره آموزشی یاد گرفتید با اسلحه ژ۳ تیراندازی کنید توی دوره کد یاد می‌گیرید با خمپاره چطور کار کنید و از این قبیل آموزشها اتفاقی دیگه ای که تو این دوره می‌اوفته اینه که سربازها در انتهای دوره ارتقای درجه می‌گیرن و مثلا اگر سرباز هستن به گروهبان ارتقا داده میشن.

دوره کد در مراکز آموزشی مستقل نیست و در پادگان های عمومی شما این دوره رو می‌گذرونید پس آماده روبرو شدن با سربازهای پایه بالا باشید، در این دوره میشه گفت مقررات سیختگیرانه تر میشن و یه جوری شما برای ادامه خدمت حسابی آب بندی می‌شید.

آیا آموزشی و دوره کد اضافه خدمت داره؟

یکی از مساله هایی که برای سربازها وجود داره و عمدتا دربارش اشتباه می‌کنن اینه که آیا دوره آموزشی و دوره کد برای سربازها اضافه خدمت ثبت میشه یا نه؟

جواب این سوال مثبته با توجه به اینکه من خودم منشی گروهان بودم بهتون قول میدم که اضافه خدمت شما در این دوره ثبت میشه و براتون اعمال میشه.

اتمام دوره کد و شروع خدمت سربازی

خب چهارمین ماه خدمتتون هم تموم شد و حالا دیگه وقتشه که به یگان اصلی خودتون برید، یه پیشنهاد میدم، هیچوقت خودتون و برای شرایط خوبی آماده نکنید و همیشه انتظار بدترین شرایط و توی این دو سال داشته باشید چون هیچی بدتر از امید واهی نیست اینو بهتون قول میدم چون من اینو از نزدیک لمس کردم.

ممکنه به هر جای این کشور فرستاده بشید از سیستان و بلوچستان تا کرمانشاه و اردبیل و حتی تهران بغل خونتون ولی تمام احتمالات و در نظر داشته باشید.

خب بعد از دریافت امریه جدید به پادگان می‌رید و خودتون و به دژبانی معرفی می‌کنید و حسابی می‌گردنتون و بالاخره چون سرباز جدید (آشخور) هستید مسلما بیشتر اذیتتون می‌کنن ولی یادتون نره شما ممکنه در آینده نه چندان دور بهترین دوستای هم بشید پس سعی کنید حرف یا حرکتی از خودتون نشون ندید که باعث پشیمونی بشه.

بعد از دژبانی شما باید خودتون و به بخش جدیدالورود ها که بهش میگن جایگزینی معرفی کنید، شما تا وقتی که معلوم بشه در کدام گردان و گروهان تقسیم می‌شید در این بخش خواهید بود و این ممکنه بین ۱ تا ۷ روز زمان ببره، نمی‌گم خوبه یا بد چون حس بلاتکلیفی عجیبی خواهید داشت ولی همیشه یادتون باشه که خدمت سربازی یک فرآیند زمانیه و همین هفت روز هم بخشی از خدمت شماست.

یه پیشنهاد دیگه هم که خدمتتون دارم اینه که هیچوقت دل به حرفها، وعده ها و شایعاتی که می‌شنوید ندید و همیشه کار خودتون و به بهترین نحو انجام بدید و یادتون نره شما باید این دوره رو بگذرونید و به سلامت به خونه برگردید پس بهترین کار اینه که به آینده ای نگاه کنید که در انتظار شماست.

 

 

 

 

 

 

23 دیدگاه در “همه چیز درباره خدمت سربازی”

 1. علی

  سلام
  میشه بیشتر توضیح بدید که بعد از اتمام دوره آموزشی چه کسانی مستقیم به محل خدمت میرن و چه کسانی معرفی کد میشن؟بر چه اساسی هست؟
  بعد اینکه بعد از دوره آموزشی دقیقا افراد چی کار میکنند؟کار مرتبط با رشته دانشگاهی میکنن یا اصلا ربطی نداره؟
  ممنون

  1. پارسا کاکویی

   در ارتش زیاد دقتی به مدرک تحصیلی نمیشه و بصورت رندوم دسته بندی انجام میشه و تقریبا همه ی بستگی به نیاز ارتش داره و بر اساس نیاز سربازها تقسیم بندی میشن

 2. رسول

  خیلی عالی ممنون بابت این مطلب، متاسفانه اطلاعات درباره خدمت سربازی در سطح فضای دیجیتال اونقدری که انتظار میره نیست

 3. مهران

  من یه دارو برای مشکل سیستم ایمنی باید بخورم . تو پادگان میذارن دارو ببریم ؟

  1. پارسا کاکویی

   اگر دارو با نسخه پزشک باشه، مخدر و روان گردان نباشه مشکلی نداره.

 4. شایان

  میشه درباره ی خدمت سربازی در سپاه هم توضیح بدید اگر ممکنه

  1. پارسا کاکویی

   من در ارتش خدمت کردم و شخصا درباره ی سپاه اطلاعاتی ندارم ولی در صورتی که بتونم اطلاعاتی به دست بیارم حتما باهاتون به اشتراک میذارم.

 5. علیرضا

  سلام خسته نباشید.
  میشه بدونم شما چه سالی اعزام شدید و خدمتتون تموم شد؟
  و یه سوال دیگ اینکه الان تاریخ اعزام رو همون لحظه ارسال مدارک توی پلیس +10 میدن؟

  1. پارسا کاکویی

   من سال 92 رفتم، بله الان تاریخ حضور رو ظاهرا در پلیس+10 میگن بهتون

 6. مهدی کریمی

  سلام . یه سوال داشتم . اینکه آیا فرصت مطالعه برای کنکور تو دوره آموزشی و دوره ادامه سربازی هست و چقدر میشه کتاب برد و آیا وسایل شخصی رو تو جای خاصی مثل کمد نگه میداریم ؟!

  من آدم سرسختی هستم . اما بنا به دلایلی نمی تونم پشت کنکور بمونم و دوستم بهم گفت توی زمان های خالی از سربازی درس بخون و فقط برای روز کنکورت مرخصی بگیر و اگه قبول شدی توقف خدمت بزن و برو سر دانشگاه . فقط ممکنه مجبور باشی اگه قرار بود بعدادادامه خدمت بدی ،
  دوره آموزشی رو از اول بری !

  آیا به نظر شما این درسته ؟!

  یه جوان ۲۱ ساله مثل من چی اقداماتی باید انجام بده تا راخت تر سربازی رو سپری کنه و بتونه بیشتر از وقتش استفاده کنه ؟!

  1. پارسا کاکویی

   بله می تونید با خودتون کتاب ببرید و حتی برای کنکور آماده بشید، ولی بهتون پیشنهاد می کنم وسایل زیادی با خودتون نبرید و بعد مطالعه ی هر عنوان، عنوان بعدی رو ببرید.

 7. محبوبه آذری

  سلام, من پسرم شش ماه رفت خدمت الان دوهفته اس نرفته میگه برای چی باید برم, الان وضعیتش چی میشه؟؟ خیلی نگرانش هستم,

  1. پارسا کاکویی

   ایشون در ازای هر روز غیبت مشمول اضافه خدمت میشن، در ازای هر روز سه روز اضافه میخورن.

 8. رحمان

  سلام اموزشی من تمام شده افتادم هوانیروز کرمان ولی نرفتم جرم من چیه

  1. پارسا کاکویی

   سلام شما سرباز فراری محسوب میشید و مشمول جریمه و اضافه خدمت میشید و هرموقع که برگردید هم باید دوباره از همونجایی که الان هستید ادامه بدید.

 9. حجت خدایی

  سلام آیا با مدرک زیر دیپلم به سیستان و بلوچستان اعزام میشی؟؟

  1. پارسا کاکویی

   نه لزوما، ارتباط مستقیم با مدرک نداره.

 10. میلاد

  سلام آیا احتمالش هست کسی که تک فرزنده در شهر خودش خدمت کنه؟

  1. پارسا کاکویی

   سلام بله احتمالش هست، ولی در متن هم نوشتم زیاد روی احتمالات حساب نکنید.

 11. علي

  سلام
  امن و برادرم هر دو اعزام برج ٨هستيم
  امكانش هست به خاطر مشكلات خانوادگب اموزشي يه نفرمون داخل شهر خودمون باشه؟

  1. پارسا کاکویی

   این مساله رو نمی‌دونم ولی زمان ما یه قانون بود که وقتی دوتا برادر همزمان مشغول خدمت سربازی باشن، یکیشون میتونه توی شهر خودش خدمت کنه!
   حتما مدارکتون رو برای ارائه آماده کنید!

 12. DT

  سلام جناب کاکویی
  وظایف منشی رو می فرمایید؟ اگه بتونم منشی بشم ارزشش رو داره؟ با فرض اینکه قصد دارم برای کنکور هم مطالعه داشته باشم و آمادگی بدنی خوبی هم ندارم

  1. پارسا کاکویی

   سلام
   وظایف معمولا یکسان نیست ولی با توجه به چیزی که من دیدم منشی مسئول انجام امورات فرمانده است. نامه نگاری و آفیس و تلفن‌ها و…
   اگر اهل درس و ادامه دادنش هستی حتما ادامه بده!

دیدگاه خود را بنویسید